Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JA, KANTOR

  • Podtytuł: FILMOWO - TELEWIZYJNY HOMMAGE A TADEUSZ KRZYSZTOFA MIKLASZEWSKIEGO
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • 40 min

KANTOR TADEUSZ (1915-90), malarz, scenograf, reżyser. Absolwent krakowskiej ASP. Założył i w latach 1942-44 kierował tajnym, eksperymentalnym Teatrem Niezależnym w Krakowie. Po wojnie, w 1956 roku utworzył teatr Cricot 2, gdzie reżyserował sztuki Witkacego oraz własne scenariusze. Dokument Krzysztofa Miklaszewskiego to unikatowy collages filmów dokumentalnych, reportaży i felietonów, notacji oraz rejestracji wizualnych i fonicznych spektakli, wystaw, rozmów i życiowych sytuacji, który łączy stylistyka zapisu, narzucona przez jednego autora. Krzysztof Miklaszewski w roku 2005, roku Kantorowskich rocznic wszelkiej maści (90. rocznica urodzin, l5. - śmierci, 30. - prapremiery "Umarłej Klasy", 25. - florenckiej premiery "Wielopola, Wielopola", 20. - norymberskiej premiery "Niech sczezną artyści!"), próbuje zdobyć się na syntezę dosyć szczególną. Oto prowadząc przez cały czas dwa, układające się w obrazowe ciągi, motywy twórczej aktywności Kantora: opowieść o rozwoju jego malarstwa i narrację o dokonaniach teatralnych, trzecim, najbardziej ekspresywnym, czyni wypowiedzi i reakcje Mistrza w czasie dyskusji, dysput, konferencji prasowych, wykładów, wernisaży, a także publicystycznych wywiadów telewizyjnych. To one, akcentując tytułowe ego artysty, stają się znaczącymi pointami, ciekawymi autoocenami, fascynującymi prognozami i przepowiedniami rozwojowymi. Miklaszewski, autor 30 programów filmowych i telewizyjnych o twórczości Kantora (w tym:10 filmów dokumentalnych), odkrywa raz jeszcze nowe, nieznane karty z życia jednego z najwybitniejszych twórców teatralnych XX wieku. Nazywając dokumentalną formę, którą na "Rozstajach Europy" w tym roku przedstawia, "filmowo-telewizyjnym hommage á Tadeusz", akcentować dodatkowo pragnie, że o tak unikatowej osobowości i o tak niekonwencjonalnie zachowującym się człowieku, który zawsze, "dla zasady", przekraczał granicę między sztuką a życiem (stąd nieustanne awantury, afery, a także śmieszne, groteskowe nieporozumienia i absurdalne sytuacje, które Miklaszewski tak ekspresywnie opisał w swojej głośnej książce "Kantor od kuchni"), trzeba mówić językiem równie oryginalnym.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:39:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.