Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZESTRZENIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1988
  • Barwny, 35 min

Prof. Władysław Orlicz (1903-1990) należy do najwybitniejszych matematyków polskich XX wieku. Wniósł wybitny wkład w rozwój licznych dyscyplin matematycznych, w szczególności w rozkwit analizy funkcyjnej. Był członkiem słynnej Lwowskiej Szkoły Matematycznej prof. Stefana Banacha. Jego opracowanie dotyczące Przestrzni w analizie funkcyjnej, nosi dzisiaj miano "Przestrzeni Orlicza". Przetłumaczone zostało na wiele języków, w tym, jeszcze na w latch 70., i na język chiński. Po wojnje (a nominaję na profesora Uniwersytetu Poznańskiego otrzymał z rąk prezydenta Mościckiego jeszcze w 1936), w maju 1945, na gruzach uczelni organizował Wydział Matematyczny późniejszego UAM. Systematyczny, niezmiernie punktualny (studenci i współpracowniy wspomninają, że regulowali zegarki wedłyg jego charmonogramu dnia), mimo wielu międzynarodowych osiągnięć i wyróznień niezwykle skromny # zajmował pokój na wspólnym mieszkaniu przy ul. Libelta w Poznaniu. Anegdota - przytoczona w filmie # mówi, że gdy z okazji jednego ze znaczących wyróżnień wystąpiono do władz miasta o możliwość poszerzenia życiowej przestrzeni prof. Orlicza, odpowiedź była negatywna, z uzasadnmieniem, iż posiada on swoje P R Z E S T R Z E N I E ! W filmie prof. Orlicz wspomina lwowskie lata młodości, próbę dostania się na tamtejszy Wydział Mtematyczny, rok studiów na Politechnice Lwoskiej i ponowne egzaminy na wymarzoną matematyką, podparte wstawiennicwem wuja, znanego kartografa, prof. Romera. Opowiada o Kwiarni Szkockiej we Lwowie, miejscu, gdzie spotykali się matematycy z legendarnego kręgu prof. Banacha i przy kawie, przy winie dyskutowali o problemach matematycznych, a nurtujące ich zagadnienia, pytania wpisywali do księgi, z czasem nazwanej #Księgą Szkocką#. Na marginesie wpisu dodawali # "za rozwiązanie problemu funduję obiad w najlepszej restauracji, albo butelkę znamienitego wina, albo ... żywą gę"#. Tę osytatnią po latach odebrał w Warszawie szwedzki matematyk prof. Enflo, za negatywne roztrzygnięcie wpisanego do księgi problemu. Prof. Orlicz przywołuje znaczące nazwiska, znane już w całym świecie, matematyków z tamtego kręgu. Prowadzi jeden ze swoich wykładów, w którym jak zwykle uczesniczą również doktorancji i profesorowie matematyki. O prof. Orliczu opowiadają w dokumencie także Krystyna Drewnowska # żona najbliższego współpracownika i matematycy: prof. Zbigniew Ciesielski oraz doc. Eugeniusz Fiedelis.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:44:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.