Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZEŚĆ TYGODNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 18 min

Debiut reżyserski Marcina Janosa Krawczyka, znanego szerokiej publiczności z roli wikarego Antka w serialu "Plebania". Jego niespełna 20 - minutowy film został doceniony i nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, w listopadzie 2009 r. To poetycka opowieść o pierwszych sześciu tygodniach życia niemowlęcia, które przychodzi na świat w jednym ze szpitali. Wieńczące poród przecięcie pępowiny oznacza dla maleństwa początek samodzielnego życia. 4, 5 - kilogramowy mały człowieczek zostaje oddzielony od matki. Jeszcze nie wie, że na co najmniej 18 lat, a być może już na zawsze. Bo jego matka, zmuszona trudną sytuacją życiową, postanawia go porzucić. Tytułowe sześć tygodni to właśnie okres, w którym kobieta rodząca dziecko może podjąć decyzję o zrzeczeniu się praw rodzicielskich i oddaniu dziecka do adopcji. Jeśli już nawet złoży deklarację na piśmie, ma jeszcze w tym okresie możliwość zmiany zdania. Później jej decyzja stanie się nieodwołalna. Nie będzie mogła nawet dowiedzieć się, do jakiej rodziny jej dziecko trafiło, gdzie i w jakich warunkach mieszka, jakie nosi nazwisko. Na pożegnanie wolno jej tylko przekazać mu różne zabawki, ubranka, zdjęcia, a także napisać list, który będzie ono mogło przeczytać, gdy ukończy 18 lat. Z bólem serca kobieta oświadcza, że trwa przy swoim postanowieniu, wierząc, że tak dla jej dziecka będzie lepiej. Maleństwo trafia do szpitalnej sali sierot, później do domu dziecka. Przewijane, karmione, ubierane przez zmieniające się pielęgniarki, jeszcze nie rozumie, co się wokół niego dzieje, nawet dokładnie nie widzi otaczającego go świata. Ale wśród niewyraźnych jeszcze konturów osób i rzeczy nie dostrzega tego najważniejszego elementu jego świata: twarzy matki, jej ciepła, zapachu, głosu, które nawet tak małe dziecko już rozróżnia spośród innych. Jeśli jednak los mu będzie sprzyjał, wkrótce trafi do nowej rodziny, dla której stanie się najwspanialszym darem losu, i która niejeden raz nad nim zapłacze, ale już ze szczęścia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2009
    Jihlava (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych)-Nagroda "Silver Eye" dla najlepszego filmu krótkometrażowego
  • 2010
    Monterrey (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego
  • 2010
    Szczecin-Neubrandenburg (Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART)-Nagroda Miasta Neubrandenburg
2024.03.01 01:45:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.