Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLĄSKI WRZESIEŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 44 min

Górny Śląsk w 1939 roku: oaza polskości, czy raczej siedlisko V Kolumny? To pytanie ma wymiar nie tylko historyczny, bo od odpowiedzi zależy nie tylko stosunek do historii, ale również dzisiejszy pogląd na mieszkańców tej ziemi. Autorzy nie zakładają, że istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ale są przekonani, że przybliżenie przebiegu kampanii wrześniowej na Górnym Śląsku pozwoli zrozumieć specyfikę wrzącego tygla, jakim był wówczas ten region. Zdarzali się mieszkańcy Górnego Śląska witający żołnierzy Wehrmachtu, ale warto również wiedzieć, że już rankiem 1 września doszło w regionie do pierwszych masowych egzekucji. Między 1 a 4 września na Górnym Śląsku stoczono cztery duże potyczki (Wyry, Kobiór, Mikołów, Węgierska Górka), po których doszło do wycofania z tego terenu Grupy Operacyjnej Śląsk dowodzonej przez generała Jana Sadowskiego. Ale to jeszcze nie był koniec kampanii wrześniowej, bo do walki z regularnym wojskiem stawali harcerze i powstańcy śląscy. Niestety, często ci bohaterscy obrońcy byli denuncjowani przez niemieckich sąsiadów. Tej historii do tej pory nikt językiem filmu nie próbował opowiedzieć. Najwyższy czas to zrobić, tym bardziej, że świadków tamtych wydarzeń ubywa z każdym dniem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:46:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.