Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICE DOLINY NILU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 3 części x ok. 30 min

Fascynująca podróż z biegiem Nilu, od Chartumu do Aleksandrii. Wyprawa w głąb czasu, śladami legendarnych królestw i zaginionych cywilizacji. Ekipa filmowa przedstawia sensacyjne odkrycia polskich archeologów, którzy od blisko pół wieku pracują w Dolinie Nilu. Każdy z odcinków to kolejny etap podróży, kolejny okres w historii i kolejna przygoda.
Część 1: Pierwszy odcinek przedstawia historię starożytnej Nubii, królestwa, które swoim zasięgiem obejmowało obszar między I a VI kataraktą. Podróż z biegiem najdłuższej afrykańskiej rzeki zaczyna się w stolicy Sudanu - Chartumie, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym w jeden nurt. Chartum to okazja do zapoznania się z dziedzictwem duchowym i historycznym największego kraju Afryki. W rejonie IV katarakty, gdzie powstaje wielka tama, naukowcy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku biorą udział w międzynarodowej akcji ratowania zabytków. Na obszarze, który wkrótce zostanie zalany wodami Nilu, polscy archeolodzy ratują przed zatopieniem bezcenne zabytki prehistorycznych kultur. Wizyta w Banganarti i Starej Dongoli pozwala zapoznać się z historią Makurii, największego chrześcijańskiego królestwa w Afryce. Misje archeologiczne z Uniwersytetu Warszawskiego kontynuują dziś dzieło prof. Kazimierza Michałowskiego, który odkryciem katedry w Faras dał początek nubiologii - nowej dziedzinie nauki poświęconej starożytnej Nubii. Zdjęcia zrealizowane w Meroe, Jebel Barkal i Kermie ukazują zabytki z różnych okresów w historii tego kraju. Sudańska wędrówka kończy się w Wadi Halfie, skąd starożytnym szlakiem karawan udajemy się do Egiptu.
Część 2: Historia największej cywilizacji starożytnej zaczyna się od wizyty na Elefantynie zwanej Południową Bramą Egiptu. Wyspa na Nilu od czasów prehistorycznych była miejscem kultu bóstw związanych z rzeką od której zależało życie Egiptu. Polski ślad w dzisiejszym Asuanie związany jest ze świątynią Ramzesa II w Abu Simbel. W latach 60. Prof. Michałowski kierował międzynarodową akcją przeniesienia świątyni na teren położony nad poziomem jeziora Nasera. W starożytnych Tebach ekipa filmowa odwiedza archeologów pracujących w świątyni Hatszepsut. Polscy naukowcy od wielu lat odkrywają tajemnice jednej z najbardziej zagadkowych postaci Egiptu. Hatszepsut - kobieta faraon, skazana przez swego następcę na wymazanie z historii, dzięki polskim archeologom wróciła na panteon egipskich władców. W Sakkara, prof. Karol Myśliwiec przedstawia swoje najnowsze odkrycia na cmentarzysku z czasów Starego Państwa. W grobowcu wezyra Meref - Nebefa poznajemy historię najważniejszego dostojnika, na dworze faraona Tetiego.
Część 3: Fascynująca podróż z biegiem Nilu, od Chartumu do Aleksandrii. Wyprawa w głąb czasu, śladami legendarnych królestw i zaginionych cywilizacji. Ekipa filmowa przedstawia sensacyjne odkrycia polskich archeologów, którzy od blisko pół wieku pracują w Dolinie Nilu. Każdy z odcinków to kolejny etap podróży, kolejny okres w historii i kolejna przygoda. W Kairze widzowie uczestniczą w spotkaniu z polskimi archeologami, a następnie odwiedzają Mukattam, dzielnicę zwaną Miastem Śmieciarzy. W dawnych kamieniołomach zamieszkali wypędzeni z centrum Kairu koptowie - egipscy chrześcijanie. Ponad 40 tysięcy mieszkańców tej dzielnicy utrzymuje się głównie z utylizacji śmieci. Wśród nich pracuje Mariusz Dybich, niedoszły salezjanin, który na zamówienie koptyjskiego kościoła wykonuje rzeźby na skałach otaczających tamtejszy klasztor. Ponadto wizyta na słynnym bazarze Khan al Khalili, w koptyjskich kościołach i kairskich meczetach pozwala przybliżyć atmosferę stolicy dzisiejszego Egiptu. W Delcie Nilu archeolodzy z Krakowa i Poznania odkrywają osadę z czasów początku państwa egipskiego. Znalezione przez nich wizerunki władców z okresu predynastycznego uznane zostały za jedną z największych sensacji archeologicznych ostatnich lat. Ich prace rzucają nowe światło na najstarszy okres w historii państwa egipskiego. Podróż z biegiem Nilu kończy się na ujściu rzeki do Morza Śródziemnego w Rashid i wizycie w misji archeologicznej w Aleksandrii. W centrum miasta założonego przez Aleksandra Macedońskiego polscy archeolodzy odkryli fragment rzymskiej dzielnicy starożytnej metropolii. Kompleks zabudowań mieszkalnych, łaźnie i audytoria najstarszego na świecie uniwersytetu dają wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie mieszkańców dawnej Aleksandrii. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2010
    Kraków (Festiwal Filmów Archeologicznych)-Grand Prix
    za "umiejętne połączenie wartości popularyzatorsko-edukacyjnych z wysokim poziomem artystycznym"
2024.03.01 01:47:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.