Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BYŁEM GANGSTEREM

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 25 min

Zabójstwa, porwania, haracze, narkotyki, czerpanie korzyści z agencji towarzyskich - to dla gangsterów chleb powszedni. Właśnie oni, ludzie z marginesu, bezwzględni przestępcy, dla których sposobem na życie stały się gwałty, przemoc i narkotyki, są bohaterami nowego cyklu. Najgroźniejsi gangsterzy, którzy nie bali się więzień, surowych kar i żaden człowiek nie był w stanie ich zmienić, w końcu jednak się zmienili. Niemożliwe stało się możliwe, i bynajmniej nie w filmie, a w prawdziwym życiu. Niedawni przestępcy, którzy występują w filmie przed kamerami, przeszli w życiu zadziwiającą metamorfozę. Nie zmienili się, by uniknąć kary albo zmniejszyć jej wymiar, oni po prostu postanowili zacząć wszystko od nowa, zapragnęli żyć uczciwie. Odsiedzieli bądź jeszcze odsiadują wysokie wyroki, a mimo to stali się innymi ludźmi. Eksbandyci z górnej półki w mafijnej hierarchii, przywódcy grup, eksżołnierze, którzy kiedyś byli u szczytu "władzy", opływali w luksusy, dziś wiodą często bardzo skromny i niełatwy żywot. Sami dokonali takiego wyboru; nie odprawiają pokuty za swoją kryminalną przeszłość, ale traktują ten stan jako jedyny ratunek dla siebie. Zrozumieli, że ich dotychczasowe życie nie miało żadnego sensu. Odkryli w sobie uczucia, których wcześniej wcale nie chcieli poznać, i którymi wręcz gardzili.

Odcinek 1:Bohaterem pierwszego odcinka jest Artur. Były groźny bandyta działający niegdyś w zorganizowanych grupach przestępczych i mający na sumieniu zabójstwo, dziś jest pastorem Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan. W filmie opowiada o początkach swojej przestępczej kariery. Pierwszy raz trafił za kratki za zabójstwo. W więzieniu poznał ludzi ze świata przestępczego, nawiązał przyjaźnie, co pozwoliło mu po wyjściu na wolność ustawić się w życiu. Dorobił się majątku na wyłudzeniach bankowych, handlu narkotykami, rozbojach. Coraz większe pieniądze dawały mu poczucie władzy, bezkarności. Im więcej miał gotówki, tym bardziej stawał się agresywny, wybuchowy i brutalny, zastraszał ludzi, niszczył swoich najbliższych. Sam przyznaje, że był bestią i zwyrodnialcem. Pewnego dnia spotkał na swej drodze Boga, co na zawsze odmieniło jego życie. Porzucił przestępczy świat, by poświęcić się wierze. Początkowo bardzo sceptycznie nastawiona rodzina, z czasem uwierzyła w tę cudowną przemianę. Z zimnego bandyty, który ludzkie życie miał za nic, Artur przeobraził się w człowieka niosącego pomoc innym. Ilustracją dokumentu o nawróconym od 10 lat gangsterze są fragmenty głoszonych przez niego kazań, jego spotkania z ludźmi z ośrodka dla bezdomnych, a także fabularyzowane sceny z jego przestępczej działalności.
Odcinek 2: Bohaterem drugiego odcinka jest Karol. Był skazany w największym w Polsce procesie narkotykowym (proces kielecki) za kierowanie grupą przestępczą oraz za handel narkotykami. Karierę w przestępczym świecie zaczynał jako złodziej samochodów, nie uniknął wtedy kary, a po raz drugi trafił za kratki za napad z bronią w ręku. Kiedy opuścił więzienne mury zaopiekował się nim wujek Kazimierz Hedberg, handlarz narkotyków, jeden z najgroźniejszych przestępców w Polsce, który prawdopodobnie był też jednym ze zleceniodawców zabójstwa gen. Marka Papały. Hedberg wychował Karola na rasowego przestępcę, bezwzględnego gangstera biorącego udział w mafijnych porachunkach i egzekucjach. Po procesie kieleckim Karol trafił do więzienia, chciał popełnić samobójstwo. W porę spotkał jednak współtowarzysza niedoli, nawróconego gangstera. Poszukiwany listem gończym za morderstwo i wiele najgroźniejszych przestępstw mężczyzna, sam zgłosił się do więzienia, choć groziło mu dożywocie. To dzięki niemu Karol dotarł do Boga, stał się innym człowiekiem. Po wyjściu na wolność, rozpoczął uczciwe życie. Zaczął pomagać innym ludziom, którzy podobnie jak on sam znaleźli się na zakręcie życiowej drogi.
Odcinek 3 Bohater kolejnego odcinka cyklu "Byłem gangsterem" to Daniel H. , były członek zorganizowanej grupy przestępczej znanej jako gang Paszy, w skład której wchodzili byli i czynni policjanci i żołnierze oraz sportowcy. Daniel był wicemistrzem Polski juniorów w boksie. Gang Paszy zajmował się głównie napadami z bronią w ręku na konwoje i ściąganiem haraczy. Akcje uzbrojonych gangsterów często kończyły się strzelaniną. W filmie występuje też sam Pasza, szef gangu, który od 9 lat przebywa w więzieniu. Nie przyznaje się do kierowania grupą, obciąża winą Daniela. Gdy Daniel trafił za kratki, poczuł się samotny, opuszczony i oszukany. Zaczął rozmyślać nad swoim życiem. Korespondował z pastorem, którego znał, kiedy jeszcze był na wolności. Pod jego wpływem nawrócił się, został porządnym człowiekiem. Założył rodzinę. Dziś jest więziennym kapelanem, opiekunem młodocianych wychowanków poprawczaka, których zawraca ze złej drogi. Zajmuje się niepełnosprawnymi, działa przy kościele. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:47:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.