Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIĘTY JACEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1993
  • Barwny, 55 min

Historyczna prawda o nim tonie w mroku dziejów. Żył na przełomie XII i XIII wieku, w czasach upadku wiary i wielkiego fermentu w łonie Kościoła, kiedy pierwsze zakony żebracze próbowały powrócić do pierwotnego chrześcijaństwa. Wtedy to św. Dominik utworzył w Tuluzie zakon, z którego w 1217 roku rozesłał swych braci, by wędrując pieszo po Europie głosili wiarę słowem i świadectwem ubóstwa. Jacek Odrowąż miał 37 lat, był kanonikiem katedry wawelskiej, przed którym otwierała się kariera w hierarchii kościelnej, gdy przybył do Rzymu we wspaniałym orszaku swego stryja Iwa, biskupa krakowskiego. Właśnie wtedy w Wiecznym Mieście stał się świadkiem wskrzeszenia tragicznie zmarłego młodzieńca. Cudu tego dokonał św. Dominik. Pod wrażeniem jego świętości Jacek postanowił nie wracać do Krakowa ze stryjem, zrezygnować ze świetnej przyszłości w dostatku i zostać dominikaninem. Tak też uczynił. Udał się do klasztoru św. Sabiny, domu generalnego zakonu od czasów św. Dominika. Po kilku miesiącach wyruszył pieszo do ojczyzny. Nim do niej dotarł, założył klasztor we Fryzaku. Potem kolejne w Pradze i Ołomuńcu. Wreszcie - w Krakowie, skąd potem w swej misji ewangelizacyjnej udał się wschód, do Lwowa i do Kijowa, gdzie suchą nogą przeszedł Dniepr niosąc ocaloną figurę Matki Boskiej, po czym do dziś na dnie rzeki widnieje jasna smuga. Zmarł w Krakowie i został pochowany w założonym przez siebie klasztorze przy kościele św. Trójcy. W filmie młody dominikanin z tego klasztoru wyrusza śladem św. Jacka, by dokładnie poznać jego życie i zrozumieć istotę misji. Wyrusza autostopem. Dociera najpierw do góralskiego domu w Tatrach, gdzie rozmawia o fundatorze swego zakonu z prof. Jerzym Kłoczowskim. Potem udaje się do Tuluzy i dalej. Towarzyszy mu piękna muzyka Hildegardy z Bingen. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 01:04:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.