Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO SĄ NASZE KRESY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 28' 20''

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Bohaterem filmu jest ks. Janusz Popławski - kapelan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Oddziału Warszawskiego tego Towarzystwa. Ks. Popławski wspomina czasy dzieciństwa i młodości spędzone na kresach. Opowieść ilustrują przedwojenne zdjęcia przedstawiające życie Polaków na kresach.
Przeszło połowa dworów i dworków dawnej Rzeczypospolitej znajdowała się na kresach. Były ostoją polskości pośród żywiołów ukraińskiego i białoruskiego. Pod ich dachami przyszło na świat wielu wybitnych Polaków - pisarzy, poetów, dowódców, polityków. Uparcie hołdowały tradycji, promieniowały kulturą, były częścią narodowej historii. W jednym z nich, na pograniczu Wołynia i Podola, w Jóźkowcach w powiecie krzemienieckim, urodził się i przeżył siedem pierwszych lat życia Janusz Popławski. Stojący pod osłoną potężnego jesiona dworek należał do jego rodziny od pokoleń. Popławscy musieli go opuścić w latach 30. i wkrótce budynek zniknął z powierzchni ziemi. Teren, który zajmował dom i przylegający do niego folwark, od dawna zajmuje dziesięć ukraińskich wiejskich gospodarstw. Żyjący w nich ludzie nadal zachowują wdzięczną pamięć o Polakach ze dworu, choć sami nigdy ich nie znali, a tylko słyszeli o nich od starszych. Bohater filmu z pełną uroku swadą i nutą melancholii, snuje opowieść o rodzinnym domu i szczęśliwym dzieciństwie, które w nim przeżył. Wspomina rodziców, domowe obyczaje, szczegółowo zapamiętaną topografię majątku, wakacje we dworze w pobliskiej Kornaczówce, dokąd zjeżdżała się cała jego rodzina ze strony matki. Opowieść uzupełniają unikatowe fotografie z życia kresowych dworków, pochodzące ze zbiorów prywatnych i Zakładu Ikonografii Biblioteki Narodowej.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.