Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIE MA POWODÓW DO RADOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • 30 min

Trzydzieści lat minęło od inwazji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Siły zbrojne ZSRR, NRD, Węgier, Bułgarii i Polski wystąpiły wspólnie "w obronie ustroju socjalistycznego" u naszych południowych sąsiadów. Udział Polaków w walkach o "niewolę Waszą i naszą" obciąża pamięć zbiorową narodu. Nie wystarczy obarczyć odpowiedzialnością za te wydarzenia ówczesnego I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę, ministra obrony narodowej Wojciecha Jaruzelskiego czy głównodowodzącego polskiej armii inwazyjnej Floriana Siwickiego. Honor narodu polskiego starała się ratować grupka młodych ludzi, którzy w atmosferze pomarcowej klęski znaleźli siłę ducha pozwalającą na beznadziejny gest protestu. Ówcześni studenci - Andrzej Seweryn, Ryszard Peryt, Eugeniusz Smolar, Bogusława Blajfer, Sylwia Poleska, Michał Wejroch, Andrzej Zdrowski i Włodzimierz Pańków - zawiązali organizację, która produkowała i rozpowszechniała ulotki protestujące przeciwko inwazji. Jednak bardzo szybko odpowiednie służby "unieszkodliwiły" krnąbrnych studentów. Trafili oni na Rakowiecką, a po kilku miesiącach zostali zwolnieni przed rozprawą sądową. Swoją działalnością wpisali się na krótką listę Polaków czynnie demonstrujących swój protest przeciwko brutalnemu naruszeniu cudzej suwerenności, obok ludzi kultury, takich jak Jerzy Andrzejewski. Czy Ryszard Siwiec, który dokonał dramatycznego aktu samospalenia na dożynkach. Prezentowany film będzie zbudowany na przeciwstawieniu sobie różnych relacji. Z jednej uczestnicy studenckiego "spisku" eksponują motywy swego działania i stan ducha - dojmujące poczucie samotności i bezsilności, a zarazem silny imperatyw działania. Z drugiej zaś strony swoje opinie przedstawiają ludzie, którzy aktywnie uczestniczyli w realizowaniu decyzji o zbrojnej interwencji. W drugiej grupie rozmówców znajdą się m.in. dowódcy polskiej armii inwazyjnej, korespondenci prasy polskiej w Czechosłowacji. W filmie wykorzystano materiały archiwalne czeskiej kroniki filmowej, pokazujące kraj w okresie Praskiej Wiosny, fragmenty artykułów drukowanych wówczas w prasie polskiej, opisujące dramatyzm sytuacji w Czechosłowacji, zagrażającej bezpieczeństwu Układu Warszawskiego. Na koniec relacja ze spotkania po latach trójki polskich studentów, uczestników protestu, z mieszkańcami okupowanego w 1968 roku przez naszą armię Hradec Kralove. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:08:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.