Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LARUM GRAJĄ... RZECZ O HENRYKU SIENKIEWICZU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, Cz. 1 - 40 min , Cz. 2 - 45 min

Dwuczęściowa opowieść o Henryku Sienkiewiczu i jego twórczości.
Urodził się w maju 1846 r. we wsi Okrzeja. Otrzymał imiona Henryk Adam Aleksander Pius. W wieku 13 lat przedstawił swą koncepcję wyzwolenia kraju. Otóż wszyscy Polacy mieli uciec do Stanów Zjednoczonych, tam uzbroić się, wyszkolić i wrócić, by rozprawić się z zaborcami. Jak wiadomo, nie doszło do tego, a autor tej oryginalnej koncepcji - Henryk Sienkiewicz - zupełnie inaczej wspierał swych rodaków w znoszeniu obcego jarzma. Właśnie mija 80 rocznica jego śmierci. Z tej okazji Telewizja Polska nadaje dwuczęściowy film dokumentalny, przypominający życie i twórczość jednego z największych polskich pisarzy. Jego część pierwsza prezentuje życie Sienkiewicza od urodzin po zakończenie Trylogii. W filmie o pisarzu mówią: Tadeusz Chrzanowski, Pweł Hertz, Ryszard Legutko, Lech Ludorowski, Jacek Szczerba i Bogdan Szlachta. Uzupełnieniem ich wypowiedzi są bogate archiwalia oraz fragmenty przeniesionych na ekran utworów Sienkiewicza: "Tej trzeciej". "Komedii z pomyłek", "Krzyżaków", "Potopu" i "Przygód pana Michała".
"Ouo vadis" przyniosło mu literacką Nagrodę Nobla i międzynarodową sławę. O wydarzeniach, które ten fakt poprzedziły, oraz o latach, które po nim nastały, opowiada druga część dokumentalnego filmu, nakręconego z okazji 80. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. O pisarzu i percepcji jego utworów w Polsce i za granicą mówią w filmie: Paweł Hertz, Tadeusz Chrzanowski, Ryszard Legutko, Lech Ludorowski, Jacek Szczerba i Bogdan Szlachta. Uzupełnieniem ich wypowiedzi są archiwalia, wyjątki z recenzji pióra wybitnych polskich pisarzy i krytyków oraz fragmenty przeniesionych na ekran utworów Sienkiewicza: "Rodziny Połanieckich", "Quo vadis" i "W pustyni i w puszczy". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:16:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.