Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ACH, CO ZA WYNALAZEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 05. 27
  • 78 min

Prapremiera komedii Michała Bułhakowa (1891-1940) pt. "Iwan Wasiliewicz", dotychczas w Polsce nie wystawianej, choć znanej widzom z filmowej adaptacji Leonida Gajdaja "Iwan Wasiliewicz zmienia zawód". Sztuka powstała w roku 1935, w krótkim okresie powodzenia po latach milczenia i powtarzających się nagonek na pisarza, zakazów cenzury i interwencji uniemożliwiających publikowanie bądź wystawianie jego tekstów. Po niespodziewanym sukcesie "Dni Turbinów" wszystkie teatry zaczęły domagać się jego sztuk - ogromnym powodzeniem u publiczności cieszył się "Molier", w kilku teatrach trwały próby "Puszkina", Teatr Satyry wystawił "Iwana Wasiliewicza". Nieoczekiwany, gwałtowny atak "Prawdy" na autora "Moliera" z dnia na dzień pozbawił Bułhakowa wszystkiego. Odszedł z MCHAT-u, już nie opublikował "Powieści teatralnej" ani "Mistrza i Małgorzaty", a jego twórczość znów została skazana na lata zapomnienia.
"Iwan Wasiliewicz" to satyryczny obraz wczesnej fazy nowego, wspaniałego ustroju. Z głośnika płyną dziarskie pieśni masowe Dunajewskiego, genialny radziecki uczony Timofiejew w zabawnym laboratorium stylizowanym na lata 30. pracuje nad epokowym wynalazkiem. Całkowicie pochłonięty doświadczeniami nad przenikaniem w czas przeszły nie zwraca uwagi na wyznania żony, że go zdradziła i właśnie wyjeżdża z kochankiem - reżyserem na Kaukaz. Wręcza jej nawet pieniądze na bilet, co za chwilę postawi go w kłopotliwej sytuacji, bo nie będzie mógł uiścić czynszu. Administrator Iwan Wasiliewicz Bunsza grozi wezwaniem milicji. Towarzysz uczony demonstruje działąnie cudownego urządzenia Bunszy, przyłącza się do nich złodziejaszek Piotr Miłosławski, ktory właśnie "zajmował się" sąsiednim mieszkaniem. Awaria urządzenia sprawia, że przenikają się w sposób nie kontrolowany przestrzeń i czas. Administrator Bunsza i żulik Miłosławski zostają przeniesieni w wiek XVI na carski dwór, a miłościwie wtedy panujący Iwan Groźny pojawia się nagle w mieszkaniu uczonego. Bohaterowie przeniesieni w przeszłość bądź przyszłość mają nie tylko właściwe swojej epoce stroje, lecz również sposób wysławiania się, mentalność, spojrzenie na rzeczywistość. Ponieważ klucz do machiny czasu zaginął, ta metamorfoza potrwa nieco dłużej, wywołując przezabawne reperkusje praktyczne i historyczne. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
IWAN WASILIEWICZ
AutorMichaił Bułhakow
PrzekładIrena Lewandowska
2024.03.01 00:36:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.