Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FILOMENA MARTURANO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 10. 28
  • Barwny, 85 min

"Nie tytułujcie mnie senatorem, całe życie zużyłem na to, aby stać się Eduardem" - żachnął się, gdy gratulowano mu nominacji na senatora "a vita" Republiki Włoskiej na miejsce zmarłego noblisty, poety Eugenio Montale. W swojej ojczyźnie był znany tylko z imienia, jak król. Eduardo De Filippo (1900-84), aktor, reżyser, dramaturg, poeta, doktor honoris causa uniwersytetów w Birmingham i w Rzymie - od 14. roku życia całkowicie poświęcił się teatrowi. Był naturalnym synem aktora, komediopisarza i impresaria teatralnego Eduarda Scarpetty. Miał brata Peppino i siostrę Titinę - przez całe dzieciństwo bawili się w teatr, później razem teatr tworzyli, w różnych zespołach grających w dialekcie neapolitańskim (Peppino był również dramaturgiem i reżyserem). Eduardo był kierownikiem zespołów Teatro Umoristico I De Filippo, Teatro di Eduardo, Teatro San Ferdinando. Mając 20 lat opublikował pierwszą jednoaktówkę, w ciągu z górą półwiecza intensywnej twórczości napisał przeszło 40 komedii, fars i dramatów, granych przez najlepsze teatry świata (m.in. "Neapol miasto milionerów", "Długonogie kłamstwa", "De Pretore Vincenzo", "Serce i majątek", wspólnie z Pirandellem "Nowe ubranie"). Międzynarodowej sławy przysporzyły mu również filmy oparte na jego sztukach teatralnych, by wspomnieć tylko "Małżeństwo po włosku" Vittorio De Siki według "Filomeny Marturano", z nominowaną do Oscara Sophią Loren i Marcello Mastroiannim.
"Filomena Marturano" (1946) zajmuje szczególną pozycję w dorobku autora. Sztuka napisana z myślą o powierzeniu roli tytułowej siostrze Titinie, wyrosła z osobistych przeżyć autora. De Filippo w młodości odczuwał konsekwencje narodzin z pozamałżeńskiego związku, przez lata on i rodzeństwo nosili nazwisko matki. Z tych doświadczeń, z "samego życia", piewca Neapolu, jego mieszkańców i obyczaju, wysnuwał materiał dla swego teatru. "Filomena Marturano" to zabarwiona liryzmem i humorem opowieść o tym, jak biedna neapolitanka realizuje marzenie swego życia - jednoczy w prawdziwą rodzinę mężczyznę, z którym spędziła wiele lat, oraz swoich trzech nieślubnych synów, którzy dorastali nie znając matki. Swój cel osiąga mimo rozlicznych przeszkód i ofiarowuje najbliższym bezcenną wartość, odnalezioną w afirmacji życia rodzinnego. Filomena przyszła na świat w nędznej, ohydnej suterenie. Ojciec raz w życiu odezwał się do niej dobrym słowem: urosłaś, a tu nie ma co jeść... Spotkała na ulicy pięknie ubraną koleżankę, poszła w jej ślady. Nie zabiła swoich dzieci, choć wszyscy radzili jej, jak pozbyć się kłopotu, Cudowna Matka Boska Różana przemówiła do niej czyimiś ustami: dzieci to dzieci. Wychowała chłopców, wykierowała na ludzi. Największy cukiernik w mieście Domenico Soriano nawet nie zauważył, że z jego pieniędzy utrzymywała jeszcze trzy osoby. Służyła mu wiernie przez 25 lat, dom prowadziła lepiej niż żona, pilnowała interesów, gdy on się bawił. Czekała, że ją doceni, ożeni się z nią. Kiedy 52-letni Domenico sprowadził do domu 22-letnią dziewczynę, postanowiła podstępem wyegzekwować swoje prawa. Ksiądz uświęcił ich długi związek małżeństwem zawartym "na łożu śmierci". Pragnęła jednego - aby jej synowie mieli ojca, nosili jego nazwisko, poznali swoją matkę, mieli dom. Wobec gwałtownych protestów pana Soriano postanowiła odejść. Godząc się na rozwód, powiedziała mężowi: jeden z moich synów jest twoim synem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FILOMENA MARTURANO
AutorEduardo De Filippo
PrzekładJadwiga Pasenkiewicz

Patrz także:
schowaj

  • 1978
    Spektakl telewizyjny / Eduardo De Filippo / Krystyna Sznerr-Mierzejewska
2024.03.01 00:37:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.