Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATECZKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 11. 06
  • Barwny, 77 min

W twórczości Władysława Terleckiego (1933-1999), współczesnego prozaika i dramaturga, autora powieści, opowiadań, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych, przeplatają się dwa cykle tematyczne. Pierwszy jest poświęcony dziejom Powstania Styczniowego i wynikającemu z nich narodowemu przesłaniu. Drugi podejmuje kwestie współczesnej, dwudziestowiecznej moralności politycznej i społecznej. Terlecki opowiada zwykle o zdarzeniach, które naprawdę miały miejsce, i o ludziach, którzy rzeczywiście istnieli.
Akcja dramatu "Mateczka" osnuta jest wokół głośnej w dwudziestoleciu międzywojennym historii znanej i popularnej aktorki Stanisławy Umińskiej. Na prośbę swego nieuleczalnie chorego narzeczonego, pisarza Jana Żyznowskiego, zastrzeliła go, by ukrócić jego cierpienia. Uniewinniona przez sąd, wstąpiła do klasztoru i z czasem została jego matką przełożoną. Minęło wiele lat. II wojna światowa ma się ku końcowi, ale do klasztoru ciągle dochodzą echa nieodległych kanonad. Siostry zakonne ukrywają żydowskiego aktora Leona oraz opiekują się grupą dziewcząt, kandydatek do nowicjatu. Dwie z klasztornych wychowanek znajdują przedwojenny egzemplarz jakiejś gazety. Jeden z artykułów wydaje im się szczególnie ciekawy: historia kobiety, która zastrzeliła śmiertelnie chorego narzeczonego. Zdjęcie winowajczyni nie pozostawia wątpliwości. Nie ujawniając pozostałym dziewczętom prawdy, Marta i Paulina pod pretekstem zabawy w teatr odgrywają przed nimi całą historię, żądając na końcu wydania własnego sądu o postępowaniu owej kobiety. Jednocześnie do klasztoru przybywa Paweł, siostrzeniec matki przełożonej, wyznaczony przez swych kolegów z organizacji podziemnej do wykonywania wyroków na zdrajcach. Chłopak nie wykonał rozkazu, boi się, że będzie za to ścigany. Prosi ciotkę o pomoc, o ukrycie go na pewien czas, ale też o wyjaśnienie, czy i jak można żyć mając na sumieniu czyjąś śmierć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MATECZKA
AutorWładysław Terlecki
2024.03.01 00:37:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.