Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOBIETA ZAWIEDZIONA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 05. 15
  • 107 min

"Kobieta zawiedziona" to jeden z bardziej znanych utworów Simone de Beauvoir (1908 - 86). Dotyka problematyki znamiennej dla tej pisarki - autorki m. in. głośnej książki "Druga płeć", która w latach 70. stała się manifestem ruchu feministycznego - stanów duchowych i emocjonalnych kobiety, przechodzącej życiowy kryzys.
Monika, główna bohaterka opowiadania (wyd. 1967), dowiaduje się, że jej mąż ma kochankę. Po wielu latach zgodnego i udanego pożycia jest to dla niej silny cios. Początkowo nie może pogodzić się ze zdradą małżonka, potem próbuje zaakceptować nową sytuację. W głębi serca ma jednak nadzieję, że romans męża to tylko chwilowa fascynacja. Czeka ją wszakże bolesne rozczarowanie. Przelotna, jak sądziła, "przygoda" Maurycego nabiera cech trwałości, grożąc rozpadem małżeństwa. Monika zaczyna szukać winy w sobie, analizuje własne postępowanie, rozpamiętuje wspólne życie z mężem. Może jeszcze nie wszystko jest stracone? Z nieco nużącego natrętnym psychologizmem opowiadania Andrzej Barański wydobył to, co najistotniejsze - poczucie pustki i osamotnienia, nagłego rozczarowania własnym życiem, złudność wszelkiego samozadowolenia i dojmujący żal nie wykorzystanych szans, które minęły bezpowrotnie. Wytrawne aktorstwo Krystyny Jandy, która w tej roli odniosła duży sukces na scenie Teatru Powszechnego, nadało dramatowi Moniki rysy wiarygodności. Na przykładzie losów "kobiety zawiedzionej" reżyser ukazał współczesnemu widzowi nie tylko kilka pułapek "wieku dojrzałego". Przypomniał również prawdę znacznie bardziej uniwersalną: ograniczoność możliwości poznawczych człowieka i jego bezradność wobec przemijania. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOBIETA ZAWIEDZIONA
AutorSimone de Beauvoir
PrzekładEwa Gryczko
2024.03.01 00:38:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.