Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Cz. 1 - 38 min Cz. 2 - 29 min Cz. 3 - 37 min

Charles Lutwidge Dodgson (1832-98), pastor anglikański, matematyk, podczas wycieczki łódką po Tamizie opowiedział 10-letniej Alice Liddel i jej siostrom bajkę, z której po kolejnych modyfikacjach powstało arcydzieło literatury światowej, najsłynniejsza z anglosaskich bajek. Książka wydana pod pseudonimem Lewis Caroll ukazała się 4 lipca 1865 roku, w trzecią rocznicę wycieczki. Postać Alicji, uważnej, a zarazem zdystansowanej uczestniczki i obserwatorki niesłychanych wydarzeń na dnie Króliczej Nory, ucieleśnienie silnej osobowości, nie jest postacią z typowych bajek dla dzieci, dlatego fascynuje również dorosłych. Metafizyka, absurd, barwna przygoda - dają czytelnikowi szczególne pole dla wyobraźni. Spektakl siłą rzeczy narzuca określoną formę wizualną, jednak zastosowanie techniki komputerowej pozwoliło zachować umowność i poetyckość sytuacji literackich. Surrealistyczne postacie przekazują prawdę o życiu, czy raczej udowadniają, że takiej ciągle się szuka. Jedną z atrakcji widowiska, obok wspaniałej obsady, są również wpadające w ucho piosenki.
Część I:Zaczyna się od spotkania z Królikiem, kiedy dziewczynka wpada do Króliczej Nory. Alicja podejmuje próby dostania się do Czarodziejskiego Ogrodu. Rozmawia z Myszą i wieloma innymi postaciami. Bierze udział w kumoterskich wyścigach, odwiedza Księżnę spieszącą się na krykieta do Królowej Kier.
Część II:Podczas dalszej wędrówki po Krainie Czarów Alicja spotyka Kota z Cheshire, dzięki któremu poznaje zjawisko "uśmiechu bez kota". Bierze też udział w dziwnym podwieczorku, dyskutuje o czasie z Zającem, Kapelusznikiem i Susłem, trafia do pozornie groźnej Królowej Kier, gra w krykieta, a także dowiaduje się, że ze wszystkiego wynika jakiś morał, tylko trzeba umieć go dostrzec.
Część III:Alicja kontynuuje wędrówkę przez oniryczny, podziemny świat. Napotyka kolejne niezwykłe i tajemnicze zjawiska. Dowiaduje się m.in. co to znaczy "obrzydzielić"; uczestniczy w procesie Waleta Kierowego, oskarżonego o zjedzenie ciastek upieczonych przez Królową Kier; przekonuje się też, że wiele spraw rozumiała dotychczas inaczej niż powinna. Przygody Alicji kończą się w momencie, gdy dziewczynka budzi się ze snu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ALICJA W KRAINIE CZARÓW
Powieść
AutorLewis Carroll
PrzekładRobert Stiller
2024.03.01 00:38:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.