Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STARY DOM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1995. 01. 29
  • Barwny, 58 min

Spektakl jest osobistą impresją wybitnego współczesnego twórcy teatralnego na temat filozofii zawartej w baśni Andersena. Opowiada o przemijaniu, ale również powtarzalności ludzkich losów. O nieśmiertelnym dążeniu człowieka do poznania tajemnic życia. O symbolach tkwiących w prapsychice ludzkiej, wyłaniających się z obrazów tarota, ze starych rycin astrologicznych. Mały Hans odbywa magiczną wędrówkę do starego domu, gdzie nieożywione istoty i sprzęty mają swoje dusze. Spotyka Starego Pana i dzięki niemu odkrywa w sobie skłonności i potrzeby dotychczas nie uświadomione. Stary Pan jest ucieleśnieniem samotności realnej, w chłopcu tkwi samotność jeszcze nie dokonana. W spektaklu Krystiana Lupy zawiera się wiele znaczeń, odniesień i nastrojów. Konkretyzują się tu niektóre wątki i wyobrażenia symboliczne występujące u Andersena. Reżysera fascynuje na przykład motyw ołowianego żołnierzyka, obrazujący partnerstwo między człowiekiem - istotą przemijającą a przedmiotem - materią od niego trwalszą. Spektakl o dużej urodzie plastycznej, bardzo malarski i niezwykły, zrealizowano w naturalnych wnętrzach domu prof. Karola Estreichera w Krakowie. Autentyczny, opustoszały, stary dom również przyczynił się do stworzenia szczególnego klimatu widowiska. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BAŚNIE
AutorHans Christian Andersen
PrzekładStefania Beylin

Varia
pokaż

2024.03.01 00:39:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.