Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

51 MINUT

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 05. 18
  • Barwny, 54 min

Sztuka Jarosława Świerszcza występującego pod literackiem pseudonimem Ingmar Villqist. Najpopularniejszy dziś młody polski dramatopisarz, z wykształcenia historyk sztuki, wykładowca warszawskiej ASP, podobnie jak w innych swoich sztukach, tak i tu wyraźnie inspiruje się skandynawskim stylem pisania dla teatru: powściągliwym, a jednocześnie pulsującym emocjami, z przeszłością stopniowo wyłaniającą się spomiędzy kolejnych kwestii. "51 minut" to przejmująca, ale daleka od taniego sentymentalizmu opowieść o spotkaniu matki i syna, którzy nie widzieli się od kilku lat.
Jerg, chłopak z małej, rybackiej wioski, wyjechał na studia do dużego miasta, przez cały czas nauki nie kontaktował się z rodzicami, pochłaniały go własne sprawy. Nieoczekiwanie zadzwonił, prosząc ich o przyjazd. Pokonując dziesiątki kilometrów, matka przyjechała do niego, zwożąc całą torbę wiktuałów. Ale Jerg nic już nie je. Jest bardzo słaby, z największym trudem się porusza, niemal nic nie widzi, stracił włosy. AIDS poczynił ogromne spustoszenia w jego organizmie, lekarstwa nic pomogły, zresztą zostały po nich już tylko dziesiątki pustych pudełeczek. Chłopak umiera, ale przed śmiercią chciał jeszcze zobaczyć bliskich.
Matka nie od razu uświadamia sobie, jak bardzo z nim źle. Nieco zakłopotana spotkaniem po tak długiej rozłące, chce domową krzątaniną oswoić niepewność i ogarniający ją niepokój, słucha jego opowieści o pobycie w szpitalu, odwzajemnia się informacjami o tym, co nowego w wiosce. Kiedy straszna prawda wreszcie do niej dociera, może jedynie próbować ulżyć synowi w ostatnich chwilach życia. A on pragnie już tylko, by go kochała, nie czuła obrzydzenia. Zapewnia, że nie robił "tych złych rzeczy" i prosi, by powtórzyła to innym, gdy jego już nie będzie. Ciepła, uważna, troskliwa, jak tylko matka potrafi być, kobieta delikatnie i z naturalną prostotą tamuje mu krwotok, zmienia pampersy, tuli do serca, zapewnia o swojej miłości, nuci piosenki, które Jerg zapamiętał z dzieciństwa, i pociesza przerażonego nieszczęśnika, że śmierć nie będzie go bolała. Nie płacze. Łzy nic już nie pomogą. Gdyby jeszcze był z nimi ojciec... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
51 MINUT
Dramat
AutorIngmar Villqist

Nagrody
schowaj

  • 2004
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Specjalna Nagroda Honorowa
  • 2004
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Specjalna Nagroda Honorowa
  • 2004
    Houston (WorldFest-Houston International Film Festival)-Platinum Remi
    w kategorii: Performance Arts
2024.03.01 00:39:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.