Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BLIŹNIAK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 03. 21
  • 69 min

Telewizyjna adaptacja opowiadania z tomu "Oko Dajana". Tryptyk nowelistyczny Józefa Hena długo czekał na pierwsze wydania krajowe w "Iskrach" (najpierw z powodów politycznych, później - ekonomicznych). Pierwotnie teksty były drukowane w latach 1969-72 w paryskiej "Kulturze", w 1973 autor opublikował zbiór pod pseudonimem Korab w Wydawnictwie Laffonta. Przed dwoma laty "Oko Dajana" ukazało się w Wydawnictwie Guintina we Florencji. Na Zachodzie uznano książkę za jedną z najciekawszych w literaturze polskiej reakcji na wydarzenia "polskiego marca". Obserwacje pisarza dotyczą dokładnie określonego wycinka najnowszych dziejów.
Miejscem akcji jest Warszawa u schyłku ery gomułkowskiej, między marcem 1968 a grudniem 1970. We wszystkich opowiadaniach pojawiają się ludzie unikający niewygodnych wyborów, gotowi pójść na różne ustępstwa dla ocalenia prywatnego spokoju i niezależności. Bohater "Bliźniaka" do pewnego momentu jest nawet współtwórcą systemu. Członek partii, profesor ekonomii Leopold Piński, w wyniku pomarcowej kampanii antysemickiej traci dotychczasową pozycję zawodową i społeczną. Odsunięty na boczny tor, rozgoryczony, dostrzega wreszcie, że postawa niezaangażowania może oznaczać przyzwolenie dla zła. Decyduje się otwarcie zaprotestować. Jego działalność opozycyjna nie stanowi tajemnicy dla władz. Jest rok 1970. Służba Bezpieczeństwa szuka u profesora Pińskiego antyustrojowej ulotki, nie bez podstaw podejrzewając go o jej autorstwo. Syn profesora zostaje aresztowany. Ojciec stara się uwolnić chłopaka wszystkimi dostępnymi sposobami, jednak nie za wszelką cenę. Była żona Pińskiego ucieka się do szantażu i kłamstwa. Młody człowiek odzyskuje w końcu wolność, jednak kosztem moralnego i psychicznego unicestwienia ojca, który nie wytrzymuje napięć, jakie stwarza brutalna i brudna walka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BLIŹNIAK
Opowiadanie
AutorJózef Hen
2024.03.01 00:40:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.