Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

METAMORFOZY ALBO ZŁOTY OSIOŁ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 02. 13
  • Barwny, 48 min

    Spektakl przeniesiony z Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. Premiera: 6 października 1997.

Spektakl zaraz się zacznie. Artyści poprawiają stroje, strzepują fałdy szat, drapują na ramionach togi, chwytają rekwizyty, powtarzają pozy, gesty i miny. Zgodnie z dobitnie wyrażoną wolą reżysera - "Mniej wdzięków, więcej dźwięków!" - raz jeszcze cyzelują dobywane z instrumentów tony i wyśpiewywane frazy. Jeszcze chwila, i rozpocznie się widowisko, a dokładniej - zdaniem jego twórcy, Włodzimierza Staniewskiego - "esej teatralny". To oryginalnie podana opowieść o tyleż naiwnym, co namiętnym i zbytnio nadskakującym dziewczęciu młodzieńcu Lucjuszu, który pragnąc przybrać na krótko postać puszczyka, zamienił się przez pomyłkę w uosabiającego osła. Nim uda mu się odnaleźć i spożyć czym prędzej wieniec z róż - jedyne ponoć lekarstwo na przywrócenie ludzkiej powierzchowności - przeżyje wiele groteskowych, nieraz koszmarnych, a zwykle pouczających przygód...
Awanturniczą powieść fantastyczno-satyryczną "Metamorfozy w jedenastu księgach", znaną w tradycji literackiej jako "Metamorfozy albo Złoty osioł", stworzył w połowie drugiego wieku po Chrystusie jeden z najwybitniejszych pisarzy łacińskich swoich czasów, Apulejusz z Madaury. Ten urodzony w Północnej Afryce, starannie wykształcony w Kartaginie i Atenach, wiele podróżujący po Grecji i Wschodzie prozaik, poeta, retor i wszechstronny erudyta oparł się na znacznie mniej dojrzałym artystycznie greckim utworze Lukiosa z Patrai, który z kolei korzystał z wcześniejszych o dwa stulecia erotycznych opowieści milezyjskich Arystydesa z Miletu. "Złoty osioł" Apulejusza wywarł znaczny wpływ na późniejsze dzieje literatury europejskiej - od Boccaccia, przez La Fontaine'a, po Jana Andrzeja Morsztyna.
Chociaż rzymska opowieść posłużyła za kanwę spektaklu Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, zaczerpnięte z "Metamorfoz" słowo i fabuła nie mają w widowisku pierwszorzędnego znaczenia. Do współczesnego widza przemawiać mają aranżowane przez artystów sytuacje sceniczne, żywe obrazy, taniec, śpiew i muzyka, głównie wokalna będąca pieczołowitą rekonstrukcją dawnych utworów - od starożytnej Grecji z V wieku przed Chrystusem, po hymny wczesnochrześcijańskie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
METAMORFOZY ALBO ZŁOTY OSIOŁ
AutorApulejusz
PrzekładEdwin Jędrkiewicz
Pierwowzór
APOLOGIA
AutorApulejusz
PrzekładJan Sękowski
Pierwowzór
FAJDROS
AutorPlaton
PrzekładLeopold Regner

Varia
pokaż

2024.03.01 00:50:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.