Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIERNOŚĆ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2010
  • Premiera:
    2010. 06. 07
  • Barwny, 91 min

Jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko - to słowa księdza Jerzego Popiełuszki, który do końca pozostał wierny ideałom. Był księdzem wyjątkowym, wierni tłumnie uczestniczyli w pamiętnych Mszach za Ojczyznę, w nabożnym skupieniu słuchali, jak mówił o sprawach im bliskich. To właśnie dlatego tamta władza widziała w księdzu tak wielkiego wroga. Za walkę z kłamstwem i niesprawiedliwością, za wolną ojczyznę i prawdę, za umacnianie narodowej i religijnej jedności Polaków zapłacił najwyższą cenę. 19 października 1984 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy SB.
Beatyfikacja zmarłego męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki nastąpiła 26 lat po tej tragedii, 6 czerwca 2010 roku w Święto Dziękczynienia. Premierowa emisja spektaklu Sceny Faktu Teatru TV, przygotowanego dla uczczenia uroczystości beatyfikacyjnej, odbyła się dzień po tym wielkim wydarzeniu.
Akcja "Wierności" rozgrywa się współcześnie. Młoda i ambitna reżyserka Beata, która ukończyła szkołę filmową z wyróżnieniem, na zamówienie TVP realizuje swój pierwszy film dokumentalny. Ma za zadanie "przybliżyć widzom postać księdza Jerzego Popiełuszki, a jednocześnie pokazać, że komunizm był systemem zła". Zbieranie informacji Beata rozpoczyna od wizyty u proboszcza parafii p. w. św. Stanisława Kostki. Ksiądz udostępnia ekipie filmowej teren wokół kościoła oraz muzeum, gdzie zostało zgromadzonych wiele cennych pamiątek po księdzu Popiełuszce. Wśród archiwalnych materiałów jest sfilmowana Msza za Ojczyznę celebrowana przez księdza Jerzego.
Pracując nad dokumentem wraz ekipą filmową: operatorem, dźwiękowcem i montażystką, Beata poznaje wciąż nowe fakty z życia bohatera swojego filmu. Spotyka się ze świadkami tamtych wydarzeń: przyjaciółmi ks. Popiełuszki i ludźmi, którzy reprezentowali aparat represji. Odbywa rozmowy m. in. z ks. Sochoniem, profesorem teologii, wieloletnim przyjacielem bohatera, z ks. Małkowskim, ks. Kośnikiem, Karolem Szadurskim, Joanną Sokół, Anną Szaniawską, Stefanem Bratkowskim, mecenasem Janem Olszewskim. Prowadzi również trudne rozmowy z byłymi pracownikami SB, którzy nie zawsze godzą się na zdjęcia przed kamerą, raczej informują reżyserkę, bez podania źródeł, o swojej wiedzy na ten temat.
Kolejny krok to wizyta w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie znajdują się wszystkie materiały dotyczące ks. Popiełuszki. Sprawie inwigilacji księdza nadano kryptonim Popiel. Młoda dziennikarka poświęca najwięcej uwagi dokumentom wytwarzanym przez Urząd ds. Wyznań i prokuraturę wojewódzką w Warszawie. Wśród najcenniejszych z nich są zastrzeżone materiały z konferencji zwołanej 1983 r. przez IV Departament MSW na temat "Zagrożeń ideologiczno - politycznych wynikających z działalności hierarchii i kleru Kościoła rzymsko - katolickiego". W retrospekcyjnej scenie z lat 80. widz ogląda wystąpienia władz podczas tej konferencji, kiedy to m. in. była poruszana sprawa postępowania prowadzonego przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce, wikariuszowi parafii p. w. św. Stanisława Kostki w Warszawie, który nadużywając swobód religijnych i politycznych, wielokrotnie wygłaszał kazania o treści wrogiej ustrojowi PRL - u i działał na szkodę Polski.
Wiedza Beaty na temat życia i posługi księdza Jerzego Popiełuszki jest coraz większa, a sama postać wielkiego Polaka coraz bliższa. Odnajduje uniwersalne wartości w tym, co głosił i za co zginął. Poznanie trudnej prawdy o księdzu Jerzym zmienia też życie samej bohaterki, dojrzewającej do bardziej świadomych wyborów.
W spektaklu sama postać ks. Jerzego pojawia się wyłącznie w archiwalnych materiałach filmowych, które reżyserka przegląda i wybiera na potrzeby swojego dokumentu, a także z zapisków oraz licznych kazań ks. Popiełuszki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 2011
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za muzykę
  • 2012
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-I nagroda w kategorii: film fabularny i widowisko tv
2024.03.01 01:00:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.