Nagrody 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
26 września 2021
Prezentujemy listę nagród przyznanych na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Konkurs Główny:
- Złote Lwy: "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta
- Srebrne Lwy: "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego
- Nagroda za reżyserię: Łukasz Grzegorzek za film "Moje wspaniałe życie"
- Nagroda za główną rolę męską: Jacek Beler za rolę w filmie "Inni ludzie"
- Nagroda za główną rolę kobiecą: Maria Dębska za rolę w filmie "Bo we mnie jest seks"
- Nagroda za scenariusz: Marcin Ciastoń za film "Hiacynt"
- Nagroda za zdjęcia: Łukasz Gutt za film "Wszystkie nasze strachy"
- Nagroda za muzykę: Teoniki Rożynek za film "Prime Time"
- Nagroda za drugoplanową rolę męską: Andrzej Kłak za rolę w filmie "Prime Time"
- Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą: Sławomira Łozińska za rolę w filmie "Lokatorka"
- "Złoty Pazur" w kategorii "Inne Spojrzenie": "Mosquito State" w reżyserii Filipa Jana Rymszy
- Nagroda za montaż: Magdalena Chowańska za film "Inni ludzie"
- Nagroda za dźwięk: Zofia Moruś, Mateusz Adamczyk i Sebastian Witkowski za film "Mosquito State"
- Nagroda za scenografię: Paweł Jarzębski za film "Żeby nie było śladów"
- Nagroda za kostiumy: Marta Ostrowicz za film "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"
- Nagroda za charakteryzację: Daria Siejak za film "Hiacynt"
- Nagroda za debiut aktorski: Michał Sikorski za rolę w filmie "Sonata"
- Nagroda za debiut reżyserski: Aleksandra Terpińska za film "Inni ludzie"
- Nagroda Publiczności: "Sonata" w reżyserii Bartosza Blaschke
Nagroda w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych: "Piosenki o miłości" w reżyserii Tomasza Habowskiego
Konkurs Filmów Krótkometrażowych:
- Nagroda im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu: "Mój brat rybak" w
reżyserii Alicji Sokół
- Nagroda Specjalna Jury: "Skowyt" w reżyserii Bartosza Brzezińskiego
- Wyróżnienie: "Synthol" w reżyserii Piotra Trojana oraz Jaśmina Polak i Justyna Wasilewska za role w filmie "Szczeliny" w reżyserii Magdaleny Gajewskiej
- Nagroda marki dr Irena Eris: "Szczeliny" w reżyserii Magdaleny Gajewskiej
- Nagroda firmy Heliograf za najlepsze zdjęcia: Kajetan Falkowski za zdjęcia do filmu "Mój brat rybak"
- Nagroda miesięcznika Zwierciadło "Mocne Wejście": "Szczeliny" w reżyserii Magdaleny Gajewskiej
Nagrody pozaregulaminowe:
- Nagroda dla reżysera castingu za całokształt twórczości: Teresa Violetta Buhl
- Nagroda Dziennikarzy: "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta
- "Złoty Klakier" dla najdłużej oklaskiwanego filmu: "Hiacynt" w reżyserii Piotra Domalewskiego
- Nagroda Onetu: Aleksandra Terpińska za film "Inni ludzie"
- Nagroda Jury Młodych: "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta
- Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą: "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego
- "Don Kichot", nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych: "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta
- Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych: "Inni ludzie" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej
- Nagroda Voque Polska dla osobowości: Tomasz Ziętek
- "Bursztynowe Lwy", nagroda za największy sukces frekwencyjny: "Small World" w reżyserii Patryka Vegi
Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymała Agnieszka Holland.