Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O Łodzi filmowej w Muzeum Kinematografii


Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wernisaż drugiej części wystawy stałej Łódź filmowa we wtorek 28 grudnia o godzinie 17.00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 29 grudnia.

Druga część wystawy jest dopełnieniem pierwszej, poświęconej rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Obejmuje okres od 1945 roku do współczesności.

Na wystawie prezentowane będą dokonania Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, opowiedziana zostanie historia Wytwórni Filmów Oświatowych, przypomniani zostaną twórcy pracujący dla legendarnego Se-Ma-Fora. Przyszłych adeptów sztuki filmowej zainteresuje z pewnością fragment wystawy poświęcony studentom i wykładowcom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera. Korzystając z materiałów archiwalnych, autorzy wystawy przedstawią drogę, jaką musi przejść każdy młody człowiek w trakcie kształcenia w łódzkiej Szkole Filmowej.

Wystawa pokazuje, że film to dzieło zbiorowe. Na ekspozycji obok reżyserów i aktorów poświęcono uwagę przedstawicielom najróżniejszych zawodów filmowych: operatorom, scenografom, montażystom, kaskaderom czy pirotechnikom. Prezentowane są obiekty związane z ich profesjami oraz finalnym dziełem pracy - gotowym filmem kinowym lub telewizyjnym.

Zwiedzający mogą zobaczyć fragmenty najsłynniejszych filmów nakręconych w Łodzi. Materiał filmowy składający się z fragmentów pochodzących z 21 tytułów zmontował Jarosław Kamiński (laureat między innymi Polskiej Nagrody Filmowej za montaż Idy i Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego). Muzeum przygotowało także mapę lokalizacji, które "zagrały" w najsłynniejszych polskich produkcjach.

Na wystawie znalazły się pozyskane od twórców: projekty scenograficzne do filmów Kingsajz Juliusza Machulskiego, czy Podróż Daniela Szczechury oraz projekty kostiumów do Sanatorium pod klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa. Wśród osobistych pamiątek po najsłynniejszych polskich twórcach warto wymienić kamerę Arri 16 mm należącą do Witolda Sobocińskiego, przekazaną Muzeum Kinematografii w depozyt przez Michała i Piotra Sobocińskich, wachlarz pamiątek należących do Andrzeja Munka, w tym scenariusz do filmu Eroica z odręcznymi notatkami reżysera oraz indeks studencki Krzysztofa Kieślowskiego.

Przygotowana przez Muzeum Kinematografii nowa wystawa stała, stworzona w ramach dwuletniego projektu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego (program Wspieranie działań muzealnych) oraz współfinansowana przez Miasto Łódź jest pierwszą w Polsce wystawą poświęconą filmowej historii Łodzi, a oglądać ją można w wyremontowanych wnętrzach pałacu Karola Scheiblera, historycznej rezydencji jednego z największych łódzkich przemysłowców.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.