Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Przywrócone arcydzieła w Krakowie: "Jestem twój"

2 kwietnia 2024

Zapraszamy na kolejne spotkania w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12) w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła". Jest to autorski program krytyka Łukasza Maciejewskiego przypominającego najlepsze filmy polskie i ich twórców.



7 kwietnia o godzinie 19.00 Łukasz Maciejewski zaprasza seans filmu "Jestem twój" w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Po seansie gospodarz spotkania będzie rozmawiał z grajacą w filmie Dorotą Kolak oraz jego reżyserem.

Od Łukasza Maciejewskiego:
Kwietniowe "Przywrócone arcydzieła" - "Jestem twój", ostatni jak dotąd film outsidera polskiego kina, Mariusza Grzegorzka, zrealizowany na podstawie sztuki kanadyjskiej pisarki, Judith Thompson.
W krakowskim spotkaniu wezmą udział reżyser (pokaz "Rozmowy człowiekiem z szafy" Mariusza Grzegorzka był jednym z pierwszych, historycznych pokazów w tym cyklu) oraz Dorota Kolak, odtwórczyni roli Ireny, wyróżniona za tę kreację nagrodą na festiwalu w Gdyni.
Kino Grzegorzka, unikatowe, autorskie, poza czasem.
Bombardujące emocjami, ostrym, zaangażowanym graniem, nadpobudliwe i niespokojne. I najważniejsze: robiące wielkie wrażenie. Od wspomnianego debiutu, "Rozmowy z człowiekiem z szafy", po "Jestem twój", poprzez wybitną "Królową aniołów", ale także krótkie formy, teledyski, widowiska telewizyjne, i - przede wszystkim - spektakle teatralne, tworzą w polskiej kulturze zjawisko zupełnie osobne. Zjawisko pod tytułem Mariusz Grzegorzek.
Zjawisko warte przypomnienia, rozmowy i szczególnej uwagi.
Dlatego tak ważne i potrzebne wydaje mi się kwietniowe spotkanie.
Dlatego tak się cieszę, że weźmie w nim udział również Dorota Kolak - jedna z najwybitniejszych aktorek pokolenia, ceniona za kreacje teatralne (od dekad jest największą gwiazdą Teatru Wybrzeże) oraz za wybitne role filmowe ("Zjednoczone Stany Miłości", "Głupcy", "Zabawa zabawa"). Warto jednak przypomnieć, że w filmowej karierze Doroty Kolak, obraz Mariusza Grzegorzka był przełomem.
W książce "Aktorki. Odkrycia", Dorota Kolak wspominała:
"Któregoś dnia, moja agentka powiedziała mi, że jest taki tekst, "Jestem twój", będzie to robił Mariusz Grzegorzek, ale to jest już w zasadzie obsadzone, więc jeśli chcę, mogę spróbować jechać na casting, ona mi ten scenariusz wyśle. Przeczytałam, i to był rodzaj olśnienia. Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie miałam. Zobaczyłam tę rolę bardzo ostro i naprawdę wiedziałam, co z tym zrobić. Obudziła się wtedy we mnie determinacja, której dotąd nie miałam. Mówię sobie: "Jadę do Łodzi, spróbuję. Co mi szkodzi? Najwyżej powie, że jest obsadzone i nic z tego". Przygotowałam dwie czy trzy sceny, w takiej kompletnie pustej przestrzeni, zagrałam je przed Mariuszem. No i wróciłam do domu. Wkrótce dostałam telefon, że Grzegorzek mówi, że tak, mam tę rolę".
"Byliśmy doskonale przygotowani do tej pracy. Mariusz odbył ze mną normalne próby analityczne, pracę nad tekstem, próby sytuacyjne. Pracowaliśmy jak w teatrze. Grzegorzek ma również ten dar, że potrafi rozmawiać językiem aktorskim. Potrafi na przykład powiedzieć: "Trzymaj inaczej głowę", albo "Nie patrz na bok, patrz na siebie". To są niby drobne sprawy, ale bardzo pomagają aktorowi, on potrafi nazywać, podsuwa rozwiązania (…).

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.