Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Startuje KOZZI Film Festiwal

14 września 2021

Zielonogórski Festiwal Filmu Teatru i Książki odbędzie się w dniach 15-19 września 2021. Tegorocznej edycji patronować będą nieżyjący uznani aktorzy polskiego kina: Maciej Kozłowski, Wojciech Pszoniak oraz Piotr Machalica (przez jakiś czas związany z Zieloną Górą). Wspominany będzie także Zygmunt Malanowicz, aktor m.in. kultowego filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie", ale też aktor zielonogórskiej sceny w roku 1962/1963 za dyrekcji Marka Okopińskiego.

Gościem specjalnym będzie aktor filmowy i teatralny Krzysztof Globisz. Reżyser Artur Więcek, autor nieukończonego jeszcze obrazu "Prawdziwe życie aniołów” i innych filmów z udziałem Globisza wraz z Łukaszem Maciejewskim, krytykiem i wykładowcą łódzkiej filmówki rozmawiać będą o twórczości tego wybitnego aktora.

Oto nazwiska niektórych gości, którzy zapowiedzieli swój udział w Festiwalu: Kinga Dębska, Roma Gąsiorowska, Eliza Rycembel, Dorota Segda, Iwona Siekierzyńska, Alicja Stasiewicz, Lech Dyblik, Lech Mackiewicz, Jan Peszek, Julian Świeżewski, Zdzisław Wardejn, Tomasz Jurkiewicz. Tych twórców spotkamy na żywo podczas tegorocznego festiwalu. Podczas POST SCRIPTUM pojawi się jeszcze Magdalena Popławska i Mariusz Bonaszewski.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2021, Kozzi Gangsta Film. Kino akcji, Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie fabularnym (przedstawi w rozmowach Łukasz Maciejewski), Kino znad granicy (współczesne kino niemieckie), Kino wg Andrzeja Draguły: „Wiara „ludzi szczęśliwych”, Retrospektywa: Krzysztof Globisz, Retrospektywa: Magdalena Popławska, Kino Wojciecha Pszoniaka, Kino Piotra Machalicy.

Filmem otwarcia została „Wolka” z 2021 r., polsko-islandzka produkcja z rolą Olgi Bołądź. Komentarz prawny do filmu przedstawi adwokat Krzysztof Szymański.

Zwyczajowo Bernd Buder – dyrektor FilmFestival Cottbus zaprezentuje laureata Grand Prix 30.FilmFestival Cottbus film „Conference” | „Konferentsiya”. Zaproponujemy też film "Jak najdalej stąd" nagrodzony Lubiną (szklaną statuetką będącą oficjalną nagrodą n FFC) za najlepszą reżyserię. Z kolei najnowsze kino niemieckie reprezentuje obraz „Berlin Alexanderplatz” i jeszcze sześć najnowszych obrazów niemieckiej kinematografii.

W najważniejszym festiwalowym nurcie Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2021 pokażemy najnowsze i najciekawsze filmy polskiego kina (np. „Amatorzy”, „Mistrz”, "Zupa nic"). Nowością na Festiwalu, i zapewne sporym zaskoczeniem, będą komentarze profesora Jerzego Bralczyka, który zarekomenduje niektóre z filmów.

Cykl Kozzi Gangsta Film. Kino akcji przedstawia się równie ciekawie - oferujemy, najnowsze filmy z tego gatunku (np. "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"). Prezentowane obrazy z tego nurtu opatrzą komentarze specjalistów z zielonogórskiej palestry, skupionych w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Zielonej Górze.

Zapowiadamy panele dyskusyjne, które odbędą się po projekcjach. I tak po filmie "25 lat niewinności", odbędzie się debata Cena niewinności z udziałem sędzi Anny Macur, prokuratora Katarzyny Kapeli i adwokata Filipa Wozińskiego. Z kolei po "Krótki film o zabijaniu" zapraszamy na debatę Wspomnienie z celi śmierci z udziałem adwokatów Tadeusza Smykowskiego i Jacka Dużyńskiego.

W ramach Zielonogórskiego Salonu Poezji Dorota Segda, aktorka Starego Teatru w Krakowie, wystąpi z poezją Cypriana Norwida w projekcie „…Kształtem miłości piękno jest…”.

Bohaterem tegorocznych Lubuskich Konotacji jest aktor i reżyser Lech Mackiewicz. Portret artysty jest wieloaspektowy. Oprócz filmów z jego udziałem ("Warszawa", "Interior") pokażemy premierowo obraz w jego reżyserii „Ja Ciebie też”. Spotkanie wypełnią twórcy: Lech Mackiewicz, Romana Filipowska, Alicja Stasiewicz, Radosław Walenda, James Malcolm, Robert Kuraś. Zaś w specjalnym wydaniu Czytelni Dramatu przeczytamy dramat „Nie jesteś moim Abbą” autorstwa Lecha Mackiewicza, przy akompaniamencie Baru Rajza i z komentarzem Janusza Łastowieckiego.

Indywidualnością w cyklu Młodzi w kinie będzie aktorka Eliza Rycembel znana z filmów „Boże ciało” i serialu telewizyjnego „Osiecka”.

To już siódma edycja Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze. Ale też warto zauważyć , że wchodzimy w mały jubileusz, gdyż licząc od spotkania w 2012 roku w Kargowej to już dziesiąta edycja filmowej imprezy. Zielonogórski Festiwal Filmu, Teatru i Książki powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty – Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora, a inspiratorem wydarzenia - ówczesny burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, zaś tworzenia programu podjął się Andrzej Buck. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją. Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal - Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: Od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie. Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus(Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacany jest program zielonogórskiego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i europejskiego.

Obok wątków filmowych uczestnicy znajdą w programie festiwalowym także imprezy teatralne (mistrzowski pokaz: "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" – monodram Bogusława Schaeffera w reżyserii i wykonaniu Jana Peszka, ale też projekt performatywny Jolanty Juszkiewicz "Wanda Immortalis. Misterium" w wykonaniu Teatru Kropka Theatre. Gościć będziemy także Teatr Kotłownia z monodramem "Pogodzić się ze światem", spektakl inspirowany twórczością Stachury z udziałem Bartosza Bandury.

Dyskusje o książkach odbywające się w Namiot Café Film wzbogacą integrację sztuk na Festiwalu. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil rozmawiać będą o książce "Pokochawszy. O miłości i języku". Z kolei rozmowę o książce "Teatr małej ojczyzny Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze 1951-2010" z autorem, Andrzejem Buckiem poprowadzi Łukasz Maciejewski. Także z Łukaszem Maciejewskim spotka się aktorka Dorota Segda, która jest jedną z bohaterek jego książki pt. "Aktorki". Natomiast Marta Blonkowska opowie o swoim debiucie książkowym dla dzieci pt. "PoWażne sprawy".

Jednakże Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2020-2021. Także i w tym roku po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2021 w następujących kategoriach:

  • Grand Prix czyli Klaps 2021 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego
  • Klaps 2021 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym
  • Klaps 2021 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym
  • Klaps 2021 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi
  • Klaps 2021 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji


Szczegółowy program Festiwalu, informację o wejściówkach i biletach oraz wszelkie aktualności można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych