Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: Rozmowy z Witoldem Sobocińskim

27 sierpnia 2022

Nakładem toruńskiej Fundacji Tumult, jedynie w wersji elektronicznej, ukazała się książka "Każdy mój film był inny", będąca zbiorem 14 wywiadów, jakie z Witoldem Sobocińskim, w ostatnim roku życia tego jednego z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, przeprowadził profesor Seweryn Kuśmierczyk.

Kolejne rozmowy są poświęcone młodości Sobocińskiego, studiom i realizacji etiud w Szkole Filmowej w Łodzi, grze w zespole jazzowym Melomani, kolejnym realizowanym filmom, zasadom pracy na planie filmowym, tajemnicom zawodu operatora filmowego, osiągnięciom operatorskim syna Piotra Sobocińskiego.

Witold Sobociński przedstawia koncepcję operatorską swoich najwybitniejszych dokonań twórczych, mówi o szczegółach realizacji wielu filmów: Łodzie wypływają o świcie, Faraon, Ręce do góry, Wszystko na sprzedaż, Trzecia część nocy, Wesele, Sanatorium pod klepsydrą, Ziemia obiecana, Smuga cienia, Śmierć prezydenta, Szpital Przemienienia, Piraci, Frantic.

Rozmowy poprzedza wprowadzenie Seweryna Kuśmierczyka Droga twórcza Witolda Sobocińskiego zawierające analizę najwybitniejszych dokonań artystycznych operatora.

Książka jest dostępna bezpłatnie w Repozytorium Platformy Otwartej Nauki.

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski