Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Przywrócone arcydzieła w Krakowie: "Przedwiośnie"

9 czerwca 2024

Zapraszamy na kolejne spotkania w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12) w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła". Jest to autorski program krytyka Łukasza Maciejewskiego przypominającego najlepsze filmy polskie i ich twórców.



17 czerwca o godzinie 19.00 Łukasz Maciejewski zaprasza seans filmu "Przedwiośnie" w reżyserii Filipa Bajona. Po seansie gospodarz spotkania będzie rozmawiał z reżyserem filmu oraz grającymi w nim aktorkami: Małgorzatą Lewińską, Urszulą Grabowską i Karoliną Gruszką.

Od Łukasza Maciejewskiego:
"Przedwiośnie" Filipa Bajona było wydarzeniem - dwa miliony widzów w kinach, długa lista festiwalowych nagród, i nowy Baryka, zbuntowany młody człowiek, zbuntowany wobec siebie i świata. To mogło się podobać.
Filip Bajon, poza wieloma innymi talentami, miał zawsze wyczucie do aktorów. Wiedział, kogo zaprasza na plan. Lista jego odkryć jest tak długa, że nawet nie próbuję jej rozpoczynać.
W "Przedwiośniu" według Stefana Żeromskiego, grają gwiazdy (Janda, Olbrychski, Szaflarska, Siemion, Hanuszkiewicz, Globisz, Nowicki), ale może jeszcze ważniejsze jest to, że Bajon umożliwił debiut lub podarował pierwsze ważne role, wielu młodym, wybitnym dzisiaj aktorom. Poza wymienionymi, to także oczywiście Mateusz Damięcki jako Cezary Baryka, ale i Maciej Stuhr - Hipolit Wielosławski, Marcin Dorociński - Antoni Lulek, czy Borys Szyc - Buławnik, a wprawne oko wypatrzy także w epizodach Andrzeja Chyrę (był świeżo po "Długu"), czy Agatę Kuleszę.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.