Zmarli, żyją w naszej pamięci (listopad 2020 - październik 2021)
29 października 2021W tych dniach wspominamy filmowców, aktorów, ludzi teatru i telewizji, których już między nami nie ma, a którzy przez
lata sprawiali, że odrywaliśmy się od codzienności, którzy nas - dzięki swojej twórczości - bawili, wzruszali, zmuszali do
zastanowienia nad sobą i otaczającym nas światem. Za wszystkie te przeżycia dziękujemy.
Przypominamy nazwiska Tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
- Agnieszka Andrzejewska - redaktorka, tłumaczka (7 maja)
- Jadwiga Andrzejewska - aktorka (28 marca)
- Ryszard Antoniszczak - reżyser filmów animowanych (17 lipca)
- Arni Olafur Asgeirsson - reżyser (26 kwietnia)
- Kazimierz Augustyniak - rekwizytor (6 marca)
- Ryszard Bacciarelli - aktor (22 czerwca)
- Tadeusz Baljon - kierownik produkcji (3 sierpnia)
- Krzysztof Banasiewicz - dyżurny planu (26 stycznia)
- Henryk Bardijewski - pisarz, dramaturg (9 grudnia)
- Paweł Bareński - kierownik produkcji (31 sierpnia)
- Adam Baumann - aktor (6 września)
- Henryk Bazydło - oświetleniowiec (7 lutego)
- Leszek Benke - aktor (22 lipca)
- Zofia Bielewicz - aktorka (18 września)
- Andrzej Bieniasz - muzyk (20 stycznia)
- Marcin Błażewicz - kompozytor (5 kwietnia)
- Stefan Bratkowski - dziennikarz (18 kwietnia)
- Andrzej Burzyński - aktor (4 listopada)
- Henryk Jerzy Chmielewski - rysownik (22 stycznia)
- Tomasz Chołoniewski - muzyk, kompozytor (26 stycznia)
- Stefan Chomnicki - operator dźwięku (29 grudnia)
- Krzysztof Chromiński - aktor epizodysta (26 czerwca)
- Bronisław Cieślak - dziennikarz, aktor (2 maja)
- Romuald Cieślak - kierownik produkcji (31 marca)
- Paweł Czajor - aktor, reżyser obsady (8 kwietnia)
- Kazimierz Czapla - aktor (13 sierpnia)
- Lucjan Czerny - aktor (28 marca)
- Bogusława Czosnowska - aktorka (4 sierpnia)
- Witold Daniec - aktor (13 sierpnia)
- Blanka Danilewicz - dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych (12 kwietnia)
- Małgorzata Darecka - aktorka (17 lutego)
- Stanisław Dąbrowa - kierowca (19 lutego)
- Grzegorz Denys - kierownik produkcji (9 sierpnia)
- Marek Dmoch - aktor epizodysta (4 listopada)
- Elżbieta Dyakowska - kostiumograf (1 lipca)
- Tadeusz Dziemski - muzyk (22 grudnia)
- Olaf Eysmont - dziennikarz (29 czerwca)
- Julita Fedorowicz - scenograf (22 stycznia)
- Stanisław Fijałkowski - malarz (4 listopada)
- Ryszard Filipski - aktor, reżyser (22 października)
- Wiesław Gołas - aktor (9 września)
- Barbara Gołębiewska - aktorka (4 marca)
- Anna Górna-Zając - reżyserka filmów dokumentalnych (13 stycznia)
- Krzysztof Gradowski - reżyser (22 czerwca)
- Ewa Gralak-Jurczak - kostiumograf (11 lutego)
- Anna Gryczyńska - kierownik produkcji (4 lutego)
- Grzegorz Guziński - muzyk (9 stycznia)
- Lech Gwit - aktor (22 września)
- Alicja Helman - teoretyczka i historyczka filmu (24 lutego)
- Eugenia Herman - aktorka (19 lipca)
- Eugenia Horecka - aktorka (15 grudnia)
- Jerzy Janeczek - aktor (11 lipca)
- Jan Janga-Tomaszewski - aktor (6 lipca)
- Mieczysław Janowski - aktor (25 września)
- Zofia Jarończyk - aktorka (styczeń)
- Anna Jekiełek - dekorator wnętrz (25 października)
- Władysław Jeżewski - aktor (30 marca)
- Robert Kaczmarski - oświetleniowiec (6 kwietnia)
- Piotr Kaniewski - aktor (12 października)
- Andrzej Karkosz - pracownik obsługi planu (28 lutego)
- Wojciech Karolak - kompozytor, muzyk jazzowy (23 czerwca)
- Jerzy Karwowski - II reżyser (16 grudnia)
- Aleksandra Karzyńska - aktorka (19 kwietnia)
- Lucjan Kaszycki - kompozytor (5 maja)
- Krzysztof Kiersznowski - aktor (24 października)
- Wiesława Klata - pedagog (2 marca)
- Jan Klemens - aktor (18 maja)
- Tomasz Knapik - lektor (6 września)
- Ewa Kobus - aktorka (22 maja)
- Krystyna Kołodziejczyk - aktorka (13 września)
- Krystyna Konarska - aktorka, piosenkarka (lipiec)
- Aleksandra Koncewicz - aktorka (12 marca)
- Antoni Kopff - kompozytor (11 lutego)
- Kazimierz Kord - dyrygent (29 kwietnia)
- Maria Koterbska - piosenkarka (15 stycznia)
- Ryszard Kotys - aktor (28 stycznia)
- Andrzej Kowalczyk - aktor (18 marca)
- Krzysztof Kowalewski - aktor (6 lutego)
- Ewa Kozłowska - aktorka (wrzesień)
- Jan Adam Kozłowski - asystent operatora dźwięku (marzec)
- Halina Kramarz - kierownik produkcji filmów animowanych (14 lipca)
- Krzysztof Krawczyk - piosenkarz (5 kwietnia)
- Maciej Krogulski - operator (18 grudnia)
- Jan Książek - aktor niezawodowy (28 maja)
- Ryszard Kubiak - aktor (19 grudnia)
- Adam Kuczyński - reżyser (27 lipca)
- Mariusz Kuczyński - operator dźwięku (16 lutego)
- Krzysztof Kuligowski - operator dźwięku (7 maja)
- Halina Kwiatkowska - aktorka (12 listopada)
- Czesław Lasota - aktor (30 września)
- Zbigniew Leraczyk - aktor (6 grudnia)
- Janusz Leśniewski - aktor (15 listopada)
- Andrzej Lewandowski - operator dźwięku (9 września)
- Mieczysław Lewandowski - operator, reżyser, pedagog (31 marca)
- Katarzyna Łaniewska - aktorka (7 grudnia)
- Marian Łącki - aktor (3 listopada)
- Piotr Machalica - aktor (14 grudnia)
- Henryk Majcherek - aktor (30 września)
- Anna Majer - choreograf (21 lutego)
- Zygmunt Malanowicz - aktor (4 kwietnia)
- Marek Maldis - dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych (13 lutego)
- Henryk Malecha - aktor (13 września)
- Andrzej Maria Marczewski - reżyser (24 listopada)
- Janusz Marzec - kierownik produkcji (6 kwietnia)
- Jacek Matecki - dziennikarz, scenarzysta (11 września)
- Jerzy Matuszkiewicz - kompozytor (31 lipca)
- Ferdynand Matysik - aktor (9 maja)
- Grażyna Matyszkiewicz - specjalistka z zakresu wymowy i dykcji, pedagog (27 stycznia)
- Wiesława Mazurkiewicz - aktorka (20 kwietnia)
- Mieczysław Morański - aktor (27 grudnia)
- Bogdan Mozer - scenograf (25 marca)
- Maria Mrozek - reżyserka filmów dokumentalnych (29 lipca)
- Mikołaj Müller - aktor (19 marca)
- Ryszard Nadrowski - aktor (17 sierpnia)
- Danuta Nagórna - aktorka (6 października)
- Ludmiła Niedbalska - reżyser (1 marca)
- Wiktor Niemiro - kompozytor, operator dźwięku (26 lutego)
- Janusz Nogal - oświetleniowiec (6 maja)
- Marek Norek - operator filmów animowanych (10 marca)
- Eugeniusz Nowakowski - aktor (23 lutego)
- Paweł Nowisz - aktor (15 października)
- Alina Obidniak - reżyserka teatralna (29 października)
- Adam Olech - asystent operatora (kwiecień)
- Konrad Orłowski - konsultant ds. pojazdów historycznych (25 grudnia)
- Andrzej Osęka - krytyk sztuki (1 maja)
- Tadeusz Pałka - reżyser filmów dokumentalnych (4 kwietnia)
- Katarzyna Papiernik - garderobiana (19 kwietnia)
- Józef Para - aktor (9 listopada)
- Jerzy Pawleta - operator (10 listopada)
- Szymon Pawlicki - aktor (25 stycznia)
- Janusz Pawłowski - operator (1 grudnia)
- Tadeusz Peńsko - operator (30 listopada)
- Jan Pęczek - aktor (27 lipca)
- Izabela Pieczara - dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych (3 września)
- Medard Plewacki - aktor (24 września)
- Barbara Połomska - aktorka (28 lipca)
- Małgorzata Prażmowska - aktorka (24 sierpnia)
- Jerzy Przeździecki - pisarz, scenarzysta (11 grudnia)
- Jacek Przybyłowski - aktor lalkarz (23 listopada)
- Mariusz Puchalski - aktor (17 lutego)
- Włodzimierz Rekłajtis - archiwista, dyrektor Archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie (2 grudnia)
- Tadeusz Roman - operator (27 listopada)
- Andrzej Rozmus - aktor (1 marca)
- Krystyna Rutkowska-Ulewicz - aktorka (31 stycznia)
- Piotr Ryckowski - realizator wizji (23 grudnia)
- Elżbieta Ryl-Górska - śpiewaczka (28 września)
- Witold Sadowy - aktor (15 listopada)
- Artur Sałach - oświetleniowiec (6 maja)
- Barbara Sałacka - realizatorka telewizyjna (30 maja)
- Antoni Sambor - kierownik produkcji (9 czerwca)
- Bohdan Sienkiewicz - dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych (20 lipca)
- Maria Skąpska - II reżyser (7 kwietnia)
- Aleksander Skowroński - aktor (24 listopada)
- Bartosz Sosnowski - muzyk (8 września)
- Erwin Sówka - malarz (21 stycznia)
- Krystyna Spiegel - historyk sztuki, muzeolog (28 grudnia)
- Marcin Stachurski - kierownik produkcji (31 lipca)
- Hanna Stankówna - aktorka (14 grudnia)
- Jan Steliżuk - reżyser filmów animowanych (31 marca)
- Marta Stelmaszczyk - producentka, kierowniczka produkcji (wrzesień)
- Jerzy Stępkowski - aktor (26 stycznia)
- Jerzy Stępniak - tancerz, choreograf (4 lutego)
- Stanisław Suchoń - reżyser filmów dokumentalnych (19 marca)
- Leszek Surma - duchowny, dziennikarz, lektor (20 grudnia)
- Mieczysław Szargan - aktor (8 września)
- Jarosław Szczepaniak - aktor epizodysta (27 marca)
- Szczepan Szczykno - reżyser teatralny (31 grudnia)
- Andrzej Szczytko - aktor (11 czerwca)
- Michał Szewczyk - aktor (8 lutego)
- Andrzej Szpak - operator (6 kwietnia)
- Jolanta Szydłowska - suflerka (4 listopada)
- Grzegorz Szyroki - producent (8 lipca)
- Stanisław Śliskowski - operator (15 stycznia)
- Piotr Świąc - dziennikarz telewizyjny, lektor (5 marca)
- Aniela Świderska - aktorka (28 stycznia)
- Marek Tokarski - operator filmów dokumentalnych (18 czerwca)
- Elżbieta Traple - prawniczka (20 sierpnia)
- Anna Trojanowska - reżyserka (24 grudnia)
- Krzysztof Tuchalski - aktor (28 lipca)
- Judyta Turan - aktorka (12 lutego)
- Teresa Ujazdowska - aktorka (27 lipca)
- Bożena Walewska - dziennikarka (7 marca)
- Dariusz Wasilewski - lekarz, muzyk (26 marca)
- Ewa Wawrzoń - aktorka (14 kwietnia)
- Sławomir Wesołowski - realizator nagrań, kompozytor (24 grudnia)
- Paweł Wierkowski - kierownik produkcji (16 marca)
- Alicja Wierzbicka - asystent reżysera (24 lipca)
- Lech Wiewióra - śpiewak, aktor (16 kwietnia)
- Piotr Więckowski - reżyser (18 września)
- Jerzy Wiktor - asystent operatora (14 stycznia)
- Janusz Wojtowicz - kierownik produkcji (6 kwietnia)
- Tadeusz Wojtych - aktor (9 lipca)
- Stanisław Wolski - aktor (25 lutego)
- Wiesław Wójcik - aktor (4 kwietnia)
- Maria Wójcikowska - aktorka (19 czerwca)
- Jerzy Wroński - operator dźwięku (11 listopada)
- Mirosław Wroński - krawiec (28 listopada)
- Wojciech Zabłocki - szermierz, architekt (5 grudnia)
- Adam Zagajewski - poeta (21 marca)
- Andrzej Zakrzewski - reżyser (29 czerwca)
- Krzysztof Zakrzewski - aktor (18 czerwca)
- Andrzej Zaorski - aktor (31 października)
- Ryszard Zimak - dyrygent (28 marca)
- Jerzy Złotnicki - aktor (6 października)