Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEKLĘTE OKO PROROKA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Bułgaria
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 02. 18
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film kostiumowy
 • Barwny, 3011 m, 100 min

Sprzedaż diamentu "Oko proroka" nie zdjęła klątwy wiszącej nad kozackim rodem Berdyczków i kupiecką rodziną Bystrych spod Tarnowa. Po podpisaniu rozejmu Jana Kazimierza z Turcją oddziały tureckie wdzierają się bezkarnie na Sicz, a tych Kozaków, którzy podnoszą przeciwko nim oręż, prawo królewskie stawia pod pręgierzem. Zajazd Bystrych natomiast zagrożony jest zarówno przez Tatarów zapuszczających się aż pod Tarnów, jak i przez chciwego Kajdasza, cieszącego się poparciem podstarościego. Hanusz Bystry uwalnia Semena Berdyczkę, który został pojmany przez Turków, gdy poszukiwał swego ojca wziętego w jasyr. Ojciec Hanusza ginie w walce z Tatarami a osierocony syn wraz z Semenem (i skutym z nim Mongołem) uciekają na Sicz. Spotykają księdza Benignusa, wykupującego Polaków z tureckiej niewoli, a także przemycającego broń dla bułgarskich bojowników walczących o niepodległość. Przebrani za zakonników docierają do Bułgarii. Odnajdują ojca Semena, lecz wpadają w kolejne zasadzki. W końcu podstępny kupiec ormiański, Kara Mordach, zginie od kuli Semena, a przyjaciele ocaleni zostaną przez bułgarskich powstańców.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OKO PROROKA CZYLI HANUSZ BYSTRY I JEGO PRZYGODY
Powieść
AutorWładysław Łoziński

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2020.05.20 00:17:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl