Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ABEL TWÓJ BRAT

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1970
 • Premiera:
  1970. 10. 02
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy, Dramat dziecięcy
 • Barwny, 2490 m, 87 min

  Lokacje: Warszawa (Elektrociepłownia Siekierki, Port Praski).

Do szkoły przybywa nowy uczeń - Karol Matulak. Skrępowany nadmierną troskliwością matki, a zarazem samotny - pragnie wkupić się w nowe środowisko i zdobyć zaufanie najbliżej siedzących chłopców: Balona, Zagrajka, Bącały i Pacucha. Ta czwórka tworzy zwartą "paczkę" wiodącą prym w klasie. Delikatny, grzeczny, wrażliwy chłopiec nie potrafi dostosować się do łobuzerskiego i cwaniackiego fasonu "paczki". W szlachetnej naiwności popełnia wiele gaf, które narażają go na szykany ze strony chłopców. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności udaje mu się zdobyć względy paczki. Uczestniczy we wspólnych zabawach i "drakach", uczy się zachowywać tak jak oni. Pewnego dnia zostaje zmuszony do pobicia małego chłopca. W szkole zostaje surowo ukarany, ale nie chce wyjawić powodów jakimi kierował się bijąc malca. Dopiero matka wydobywa z niego prawdę. Imiona inspiratorów napadu zdradza dyrektorowi szkoły. Ukarani mszczą się w okrutny sposób. Na Karola spada lawina szykan. Bez przerwy prześladowany czuje się jak osaczone, bezbronne zwierzę. Zaczyna nienawidzieć kolegów, unikać szkoły... Dostaje zapalenie opon mózgowych. Po kilku miesiącach przychodzi do klasy wiadomość o jego śmierci. Najbardziej wstrząśnięci są jego prześladowcy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1971
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego
  Złote; 2 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (25-28.02)
 • 1971
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za scenariusz
 • 1971
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda za scenariusz
 • 1971
  Moskwa (MFF)-Srebrny Medal
  w Konkursie Filmów dla Dzieci
 • 1971
  Moskwa (MFF)-nagroda jury dziecięcego
  w Konkursie Filmów dla Dzieci
 • 1971
  Teheran (MFF dla Dzieci)-nagroda specjalna jury
2022.05.21 07:04:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski