Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FLIGHT OF THE SPRUCE GOOSE

 • Tytuł polski: LOT ŚWIERKOWEJ GĘSI
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  1985
 • Język:
  angielski, polski
 • Barwny, 91 min

W jednej z kopalń w Pittsburghu na górników wychodzących z szychty oczekuje fotograf z modelką Terry. Wybiera on młodego Adama do reklamowego zdjęcia białego, ślubnego stroju na tle węglowej hałdy. Dziewczyna, którą Adam przez chwilę trzyma na rękach, bardzo mu się podoba; nazajutrz odnajduje ją jako żywą reklamę w witrynie butiku "New Paris".
Życie górniczej, emigracyjnej społeczności jest szare i monotonne. Wolny czas Adam spędza ze swoim kolegą Stanem na piciu piwa albo na potańcówkach. Wyznaje mu, że pragnie zapoznać się z Terry i czyni pierwsze, nieśmiałe kroki oczekując na nią pod sklepem.
Adam mieszka z matką w ciasnym mieszkaniu. Wybiera sobie garnitur po zmarłym ojcu i udaje się na mecz amerykańskich zapasów, gdzie Terry gra przed kamerami maskotkę zapaśników. Widząc "reklamowy" pocałunek jednego z potężnych grubasów, rusza dziewczynie na pomoc, co kończy się jego poturbowaniem. Terry wzruszona jego rycerską reakcją, która w transmisję wniosła trochę korzystnej dla niej niespodzianki, pozwala się odprowadzić. Adam korzysta z pretekstu i wchodzi do domu, gdzie matka dziewczyny gości właśnie jej agenta reklamowego - Freda Fletchera, który zainteresowany atrakcyjną dziewczyną obiecuje jej kontakt z liczącym się reżyserem Gromero. Terry pokazuje swoje zdjęcia ż miodowego miesiąca (z byłym mężem) spędzonego w Kalifornii. Widać ją na tle transatlantyka-hotelu "Queen Mary" i słynnego samolotu Howarda Hughesa "Świerkowa gęś".
Bardziej ośmielony, chłopak rezerwuje w luksusowej restauracji dwa miejsca, ale odpowiedź Terry jest negatywna. Wieczorem oczekuje jej pod domem, dziewczyna jednak wyrzuca go. Słysząc informację Fletchera o umówionym spotkaniu z Gromero, proponuje wspólną podróż na jego rancho.
Gromero spławia Terry, ale po spontanicznej i szczerej prośbie Adama obiecuje jej próbne zdjęcia. Szczęśliwa kandydatka na statystkę odwdzięcza się namiętnym pocałunkiem, co Adam interpretuje jako krok do oświadczyn. Z bukietem czerwonych róż przychodzi na umówione spotkanie, ale matka informuje, że Terry jest w kinie. Z ukrycia obserwuje, jak wychodzi z Fredem, śledzi ich przez chwilę, by po krótkiej sprzeczce pobić konkurenta.
Nazajutrz, zaopatrzywszy się w zapas benzyny, taranuje swoją półciężarówką szybę wystawową "New Paris" i porywa oniemiałą Terry wywożąc ją w nieznane. Okazuje się, że jadą do Hollywoodu. Po próbach ucieczki Terry godzi się z losem przełamując swą wrogość do Adama, który z radością wynajmu-je apartament dla nowożeńców w hotelu na "Queen Mary". Tam też spędzają ze sobą pierwszą noc. Rankiem ze zdjęciami Terry Adam udaje się do wytwórni filmowej mając nadzieję znalezienia dziewczynie pracy. Gdy wraca, w pokoju jest już policja i matka Terry. Podczas ucieczki zostaje raniony przez policjanta i pada pod skrzydłem "Świerkowej gęsi". Terry odjeżdża razem z nim karetką.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KASZTANAJA
Powieść
AutorLech Majewski
Uwaga: w napisach filmu brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.
2017.02.11 06:48:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego