Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEŃ OCZYSZCZENIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1969
 • Premiera:
  1970. 02. 20
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Język:
  polski, niemiecki, rosyjski
 • Barwny, 2754 m, 96 min

  Lokacje: Karkonosze, zamek Chojnik.

  Film zrealizowano przy współudziale jednostek Wojska Polskiego.

Lato 1944. Działający w Sądeckiem oddział partyzancki AK zostaje podczas próby przejęcia angielskiego zrzutu broni i amunicji zdziesiątkowany i rozproszony przez przeważające siły niemieckie. Dowódca oddziału major "Dziadek" i jego zastępca kapitan "Stańczyk" wraz z grupą ok. 20 żołnierzy wyrywają się z okrążenia i usiłują dotrzeć do ruin pobliskiego zamku. Tam spadł ostatni pojemnik zawierający przypuszczalnie amunicję. Z wysłanych na zwiad dwóch żołnierzy wraca tylko Trzmiel; pojemnika nie znalazł. W tym samym rejonie działają partyzanci radzieccy pod dowództwem majora Aloszy. Podejrzenie, że to oni przejęli pojemnik, pogłębia uczucie niechęci Polaków do Rosjan. Tymczasem drugi zwiadowca znajduje pojemnik równocześnie z partyzantem radzieckim Saszą. Obaj dostają się pod obstrzał niemieckiego samolotu, Polak ginie, a ranny Sasza ukrywa pojemnik i ostatkiem sił dociera do góralskiej chaty, gdzie znajduje schronienie i opiekę. Ukrywająca go kobieta okazuje się żoną Trzmiela; zazdrosny mąż podejrzewa ją o romans z Rosjaninem. Kiedy Polacy docierają wreszcie do ruin zamku, stają twarz w twarz z oddziałem radzieckim, który tu właśnie skrył się przed Niemcami. Rosjanie ponawiają próby nawiązania współpracy z Polakami. Ale ślepy w swej nienawiści do "bolszewików" major "Dziadek" jest nieubłagany. Żołnierze nie rozumieją uporu swego dowódcy. Gdy Rosjanie odchodzą z zamku i dostają się pod obstrzał niemiecki, w polskim oddziale wybucha bunt przeciwko decyzji dowódcy pozostawienia ich własnemu losowi. Pierwszy przyłącza się do Rosjan Trzmiel, który ginie osłaniając ich ogniem z CKM. Kapitan "Stańczyk", choć także wrogo ustosunkowany do "sublokatorów", trzeźwo ocenia sytuację, obejmuje dowództwo i przyłącza się z oddziałem do akcji Rosjan. Połączone oddziały zaskakują obóz niemiecki i wyrywają się z okrążenia. Pozostały na zamku major Dziadek wspiera ich ogniem z CKM-u. Ginie samotnie, trafiony niemiecką kulą...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRES
Powieść
AutorJerzy Przeździecki
2023.01.18 01:40:35
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl