Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE CHRONICLES OF NARNIA: THE LION, THE WITCH AND THE WARDROBE

 • Tytuł polski: OPOWIEŚCI Z NARNII: LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  2005
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 135 min

  Okres zdjęciowy w Polsce: luty 2005.
  Lokacje: jezioro Siemianowskie, Tarnów (lotnisko aeroklubu).

Cykl siedmiu powieści autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa (1898-1963) o czarodziejskiej krainie Narnii pełnej mitycznych stworzeń i mówiących zwierząt powstał w latach 1950-1956 i stał się światowym bestsellerem literackim.Te klasyczne już utwory z gatunku fantasy o walce dobra ze złem od ponad 50 lat urzekają czytelników potęgą wyobraźni ich autora i zniewalają tajemnicą wielkich czarów. Książki przetłumaczone na 29 języków i sprzedane w 85 milionach egzemplarzy stały się kanonem lekturowym dla kilku pokoleń, a w roku 2005 dzięki filmowej adaptacji pierwszej z nich dokonanej przez nowozelandzkiego reżysera pracującego w USA - Andrewa Adamsona - dotarły do kolejnych milionów odbiorców na całym świecie. Gdzie leży owa kraina? Wygląda na to, że bramą do niej jest stara szafa znajdująca się w wiejskiej posiadłości pewnego ekscentrycznego profesora. Odkrycia tego dokonuje najmłodsza z czwórki angielskiego rodzeństwa - mała Łucja, która wraz ze starszą siostrą Zuzanną i dwoma braćmi Piotrem i Edmundem znalazła się tam po ewakuacji dzieci z bombardowanego podczas II wojny światowej Londynu. Przygody, jakie przeżyją młodzi bohaterowie, pomogą im lepiej poznać siebie, nauczyć się solidarnego, wspólnego działania, odróżnić dobro od zła, a wreszcie dojrzeć. Niewinna zabawa w chowanego powoduje, że Łucja, ukrywając się w starej szafie, przekracza umowną granicę między światem rzeczywistym a światem wyobraźni. Za szafą jest... Narnia. Kraina niegdyś "mlekiem i miodem płynąca", ale od stu lat skuta lodem, będąca w mocy złego czaru okrutnej Białej Czarownicy. Każe ona zabijać wszystkich pojawiających się w Narnii ludzi, bo przepowiednia głosi, że "kiedy Adama i Ewy dziedzice w Ker Parawelu odnajdą stolicę, zło tego świata wywiną na nice". Dwie Córki i dwaj Synowie Adama mają pokonać Białą Czarownicę i przywrócić pokój w Narnii... Przed bohaterami staje więc wielkie zadanie, zadanie tym trudniejsze, że podjęcie decyzji o walce ze złem nie przychodzi im łatwo - przecież właśnie uciekli przed wojną. W dodatku Biała Czarownica przeciągnęła Edmunda na swoją stronę. Chłopca, lekceważonego dotychczas przez starsze rodzeństwo, urzekła perspektywa władzy i bogactwa, jaką roztoczyła przed nim królowa, a bez solidarności całej czwórki dzieci wyzwolenie Narnii nie powiedzie się. Na szczęście, jest jeszcze tajemniczy Aslan - legendarna istota pojawiająca się w chwilach dla krainy przełomowych. Piotr, Zuzanna i Łucja chcą się z nim spotkać. Przedtem od jego wysłannika otrzymują cenne dary: sok z ogniokrzewu, którego jedna kropla leczy wszelkie rany, łuk, którego strzały trafiają zawsze w cel, a Piotr dostaje jeszcze miecz, tarczę i berło. Wojna z Białą Czarownicą jest tylko kwestią czasu.... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Andrew Adamson
   
 • Asystent reżysera
  w Polsce; nie występuje w napisach
 • Scenariusz
  Ann Peacock
   
  Andrew Adamson
   
  Christopher Markus
   
  Stephen McFeely
  na podstawie powieści C.S.Lewisa
 • Zdjęcia
  Donald McAlpine
   
 • Operator kamery
  w Polsce
 • Operator Steadicam
  w Polsce
 • Asystent operatora kamery
  w Polsce
 • Scenografia
  Roger Ford
   
 • Muzyka
  Harry Gregson-Williams
   
 • Kierownictwo produkcji
  w Polsce
 • Kierownictwo produkcji II
  w Polsce
 • Asystent kierownika produkcji
  w Polsce
  w Polsce
 • Kierownictwo planu
  w Polsce; nie występuje w napisach
  w Polsce; nie występuje w napisach
 • Nadzór produkcyjny
  w Polsce
 • Obsada aktorska
  Georgie Henley
  Lucy Pevensie
  Skander Keynes
  Edmund Pevensie
  William Moseley
  Peter Pevensie
  Anna Popplewell
  Susan Pevensie
  Tilda Swinton
  Biała Czarownica
  Jim Broadbent
  profesor Kirke

THE CHRONICLES OF NARNIA: THE LION, THE WITCH AND THE WARDROBE w internecie

Patrz także:
schowaj

2020.11.24 00:54:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski