Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘCIU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1964
 • Premiera:
  1964. 12. 02
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Język:
  polski, niemiecki
 • Czarno-biały, 2767 m, 97 min

  Lokacje: Rybnik (Niedobczyce, kopalnie "Chwałowice" i "Rymer"), Radlin (kopalnia "Marcel"), Pustynia Błędowska.

Historyczna panorama dziejów Śląska od okresu powstań po współczesność ukazana poprzez losy dwóch starszych górników oraz współczesne krótkie dzieje trzech chłopców z różnych środowisk społecznych: konfrontacja charakterów i postaw całej piątki w obliczu niebezpieczeństwa podczas katastrofy w kopalni.
Pięciu górników zostaje zasypanych w kopalni. Najstarszy, były powstaniec śląski, Wala, podejmuje próbę wydostania się. Kalus przeżywa jeszcze raz czas wojny, kiedy to w Afryce przeszedł do aliantów i był przypadkowym sprawcą śmierci syna Wali. Ryśka opuściła jego ukochana, Edyta, jutro wyjeżdża do NRF. Dwaj pozostali to młodzi chłopcy - Kazik pochodzi ze wsi, Staszek - z Warszawy. Kalus umiera, w czasie odpalenia ładunku wybuchowego Wala ginie. Ale pozostali zostają uratowani.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BRZEGI CIEMNOŚCI
Powieść
AutorAleksander Baumgardten

Varia
pokaż

2020.10.03 00:39:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency