Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DALEKA JEST DROGA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1963
 • Premiera:
  1963. 06. 10
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Język:
  polski, angielski
 • Czarno-biały, 2428 m, 85 min
  Lokacje: Skolimów, Czorsztyn, Kraków.
  Uwaga: w czołówce znajduje się jedynie informacja , że scenariusz filmu powstał na podstawie nienazwanych opowiadań K. Pruszyńskiego. Informacja o tytułach opowiadań zaczerpnięta z biogramu K. Pruszyńskiego opublikowanego w książce: "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny. T. 6 N-P". Warszawa: WSiP. 1999

Dramat psychologiczny, podejmujący problem polskiego "żołnierza - tułacza". Dzieje oficera z I Dywizji Pancernej generała Maczka - który po wojnie pozostaje w Szkocji, by w końcu zdecydować się na powrót do kraju - ilustrują szlachetną tezę, że "człowiek może być szczęśliwy tylko we własnym kraju". Koniec wojny. Żołnierze I Dywizji Pancernej generała Maczka muszą zdecydować, co robić dalej. Porucznik Włodarczyk postanawia zamieszkać w Szkocji wraz z kochającą ją Angielką, Sheilą. Dawny jego antagonista, chorąży Ziętara, czyni go jednak na łożu śmierci egzekutorem swego testamentu. Porucznik wraca do Polski, by za pieniądze Ziętary zbudować w ich rodzinnej wiosce szkołę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZIĘTAROWE SKARBY
Opowiadanie
AutorKsawery Pruszyński
Pierwowzór
POMIĘDZY WILKI
Opowiadanie
AutorKsawery Pruszyński
Pierwowzór
W GRYWAŁDOWEJ
Opowiadanie
AutorKsawery Pruszyński

Patrz także:
schowaj

 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Andrzej Zakrzewski / Andrzej Zakrzewski
 • 1988
  Film fabularny - telewizyjny / Juliusz Janicki
2022.05.21 07:08:26
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego