Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAMIĘTNIK PANI HANKI

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1963
 • Premiera:
  1963. 08. 30
 • Gatunek:
  Komedia
 • Czarno-biały, 3042 m, 99 min

  Lokacje: Warszawa (Tor Wyścigów Konnych na Służewcu), Pszczyna.

Ekranizacja głośnej książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Prawie wszystkie jego powieści doczekały się adaptacji filmowych, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dość wymienić adaptacje "Kariery Nikodema Dyzmy", "Znachora" i "Profesora Wilczura". Zrealizowany w 1963 roku "Pamiętnik Pani Hanki" to film lekki, nieco ironiczny.
Tytułowa bohaterka jest kobietą młodą i piękną, lecz wewnętrznie ubogą, by nie rzec głupią. Życie upływa jej w zbytku (mąż - prominentny dyplomata), a jedyną formą aktywności są bale, rauty i mniej lub bardziej zobowiązujące erotyczne gierki. Nie wystarcza to jednak Hance. Wciąż narzeka na nudę i męża, z którym nie potrafi znaleźć wspólnego języka. By odmienić swą monotonną egzystencję nawiązuje romans z Robertem Tonnorem. Niestety, za sprawą tego związku bohaterka wplątuje się w intrygi i afery szpiegowskie. Niebawem jej kochanek zostaje zdemaskowany jako szpieg. Wybucha skandal, który udaje się zatuszować. Pani Hanka wraz z mężem bierze udział w rządowym bankiecie z okazji przyjazdu do Polski "z wizytą przyjaźni" ministra Rzeszy Niemieckiej - Hermanna Göringa... Wybucha wojna. Pani Hanka jest jedną z pierwszych ofiar hitlerowskiego lotnictwa.
Stanisław Lenartowicz zadbał o wierne oddanie kolorytu przedwojennej Warszawy, zwłaszcza życia jej wyższych sfer. "Pamiętnik..." przepaja niespokojna atmosfera tamtych lat. Z obawami i przeczuciami nadciągającej wojny kontrastują bezmyślność, beztroska i dobre samopoczucie demonstrowane podczas bankietów z okazji wizyt wysokich dygnitarzy III Rzeszy. Film ma też staranną oprawę scenograficzną i kostiumową. Wnętrza hoteli, nocnych lokali, kreacje i toalety robią wrażenie nawet po latach.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAMIĘTNIK PANI HANKI
Powieść
AutorTadeusz Dołęga-Mostowicz

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 07:08:31
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych