Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZARNY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2010. 12. 10
 • Barwny, 90 min

  Okres zdjęciowy: 1 lipca - 17 sierpnia 2008.
  Lokacje: Kryniczno, Rogóż, Malina.

Czarny, to pseudonim ok. 30 letniego mężczyzny. Przyjeżdża on po kilkunastu latach nieobecności do swojej rodzinnej wsi z dużego miasta, gdzie pracuje na dobrze płatnym stanowisku. Wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Wyjazd związany był z przeżyciami młodego wówczas Czarnego po tym jak jego matka załamała się nerwowo, gdy ojciec zaczął spotykać się z inną kobietą, a później - podpaliwszy kościół - popełnił samobójstwo. Czarny chce odpocząć od intensywnej pracy w Warszawie i skupić się na dokończeniu zarzuconej kiedyś pracy doktorskiej. Już w pierwszy dzień poznaje kilkunastoletnią dziewczynę, Olę, która podaje się za jego przyrodnia siostrę. Twierdzi, że to z jej matką jego ojciec miał dziecko. I ona właśnie jest tym dzieckiem. Początkowo Czarny nie chce w to uwierzyć, ale stopniowo zaczyna odczuwać potrzebę odszukania prawdy. Spotyka swojego starego znajomego z okresu szkoły podstawowej - Kanię, który wybudował dom, ożenił się i ma kilkuletniego syna. Kania, widząc luksusowy samochód, jakim przyjechał Czarny, stwierdza, że to może być niezły wabik na dziewczyny. Proponuje Czarnemu wyjazd do miejscowej dyskoteki. Tam Czarny poznaje Renatę, której wpada w oko. Renata uchodzi za "puszczalską". Czarny naprawia stary motocykl i przypomina sobie stare kąty. Zaczyna coraz częściej spotykać się z Olą. Zbliżają się do siebie, co zaczyna bulwersować wiejską społeczność. Matka Oli jest osobą bardzo bogobojną we własnym mniemaniu, co nie przeszkadza jej spotykać się w celach seksualnych z miejscowym proboszczem. Solą w oku matki i babci Oli jest jej brak ogłady i bunt, symbolizowany ucieczką w świat książek antykatolickich, a zwłaszcza "Biblii Szatana". Do tego ją zwymyślała i dziwnie się zachowywała. Gdy matka odnajduje książkę w pokoju Oli, jest zaszokowana. Obawiając się, że jej córka wpadła w szpony sekty satanistycznej, prosi proboszcza o pomoc. Proboszcz stwierdza, że dziewczyna jest opętana i wzywa egzorcystę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda Specjalna Jury (w konkursie kina niezależnego)
  za "odwagę w podejmowaniu trudnych i skomplikowanych tematów"
 • 2009
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wyróżnienie w Konkursie Kina Niezależnego
 • 2009
  Zawiercie (Festiwal Polskich Filmów Niezależnych)-I Nagroda w kategorii: film fabularny
 • 2009
  Wrocław (Festiwal "Najnowsze Kino Polskie")-Nagroda Główna
 • 2010
  Nowy Jork (The New York Polish Film Festival)-Wyróżnienie
 • 2010
  Nagroda im. Jana Machulskiego-w kategorii: Najlepszy aktor
 • 2010
  Nagroda im. Jana Machulskiego-Nominacja
  w kategorii: Najlepsza aktorka
2023.01.18 02:58:32
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor