Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ODWIEDZINY PREZYDENTA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1961
 • Premiera:
  1961. 04. 21
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Czarno-biały, 2552 m, 93 min

"Film ten łączy w sobie trzy cenne i dość rzadko występujące razem zalety: poetycką wyobraźnię, realistyczną problematykę i walor społecznej dydaktyki" - napisał po premierze "Odwiedzin..." jeden z recenzentów. Podstawą scenariusza Jerzego Zawieyskiego stała się autentyczna historia, którą opowiedział pisarzowi jego przyjaciel, pracujący w Poradni Zdrowia Psychicznego. Pod piórem doświadczonego literata przerodziła się ona w przejmującą opowieść o kilkuletnim chłopcu bezskutecznie poszukującym czułości i serdeczności. Mimo że znajduje się pod opieką ludzi zamożnych i wykształconych, dotkliwie doskwiera mu samotność. Jest dzieckiem z poprzedniego małżeństwa swego ojca. Nowa "mama" i przyszywana babcia pozornie poświęcają mu wiele uwagi. Ma piękne zabawki, jest czysty i zadbany. Jednak tak naprawdę obie kobiety zaprzątnięte są własnymi sprawami. Dla ojca zaś jest tylko niemiłym wspomnieniem życiowego zawodu, jakim było pierwsze małżeństwo. Na domiar złego w domu jest jeszcze drugie dziecko i to ono właśnie jest "oczkiem w głowie" całej rodziny. Chłopcu nie pozostaje więc nic innego jak szukać pociechy w świecie wyobraźni. Tu spotyka tajemniczego "Prezydenta Wenderdycji", który ma postać jego ojca, lecz zachowuje się zupełnie inaczej. Ozdobą filmu jest nadspodziewanie dobra rola sześcioletniego Januszka Pomaskiego. Wielka w tym zasługa reżysera, który potrafił znakomicie poprowadzić młodocianego aktora. Jego Jacek zagrany został bardzo naturalnie, swobodnie i prosto. Nie zrobił ani jednego fałszywego gestu, ani razu głos nie zabrzmiał mu sztucznie. Do dziś obserwowanie go na ekranie sprawia przyjemność. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ODWIEDZINY PREZYDENTA
Nowela
AutorJerzy Zawieyski

Nagrody
schowaj

 • 1961
  San Sebastian (MFF)-nagroda OCIC (Międzynarodowa Organizacja Katolicka d/s Filmu)
 • 1961
  San Sebastian (MFF)-wyróżnienie za reżyserię
 • 1961
  San Sebastian (MFF)-Srebrna Muszla
 • 1961
  San Sebastian (MFF)-nagroda hiszpańskich DKF
 • 1961
  Acapulco (FFF)-Dyplom honorowy
2023.01.18 01:43:49
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor