Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INGLOURIOUS BASTERDS

 • Tytuł polski: BĘKARTY WOJNY
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA, Niemcy (1989- )
 • Rok produkcji:
  2009
 • Język:
  angielski, niemiecki, francuski
 • Barwny, 147 min

Film przedstawia fikcyjną historię z czasów II wojny światowej. Oddział mścicieli, złożony głównie z amerykańskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia, wyrusza z misją specjalną na tereny okupowanej Francji. Grupa ma za zadanie wzbudzić panikę i strach w III Rzeszy, brutalnie eliminując nazistów i przygotowując zamach na samego Hitlera. Równocześnie rozwija się paralelny wątek młodej Żydówki pałającej zemstą do pułkownika SS, odpowiedzialnego za śmierć jej najbliższych.
To interesująco zrealizowany kasowy przebój Quentina Tarantino, laureata Oscarów 2013 za scenariusz do westernu "Django", twórcy innych głośnych filmów: "Wściekłe psy", "Pulp Fiction", "Kill Bill". "Bękarty wojny" otrzymały nominację do najważniejszej nagrody filmowej aż w ośmiu kategoriach, co przełożyło się tylko na jedną statuetkę dla Christopha Waltza za postać pułkownika Hansa Landy. Ta genialna rola przyniosła aktorowi akże Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 2009 r. , a ponadto nagrody BAFTA i Złotego Globu. O aktorze świat usłyszał także podczas rozdania Oscarów 2013, wygrał wyścig o złota statuetkę za drugoplanową rolę męską za znakomitą kreację w "Django".

Akcja "Bekartów wojny" rozpoczyna się w 1941 r. Pułkownik Hans Landa, nazywany "łowcą Żydów", bierze w krzyżowy ogień pytań farmera LaPadite, który, chcąc ratować bliskich, wyznaje, że dał schronienie w swoim domu żydowskiej rodzinie. Na rozkaz Landy esesmani rozstrzeliwują ukrywających się Dreyfusów, a z życiem uchodzi jedynie nastoletnia Shosanna (ta rola utorowała francuskiej aktorce Melanie Laurent drogę do Hollywood). Następnie widz jest świadkiem wydarzeń, rozgrywających się trzy lata później. Porucznik Aldo Raine rekrutuje żołnierzy żydowskiego pochodzenia do wykonania specjalnego zadania za linią wroga. Bękarty mają torturować i brać do niewoli Niemców w okupowanej Francji.
Reżyser powraca też z wątkiem Shosanny, która teraz jest właścicielką kina i prowadzi biznes pod przybranym nazwiskiem Emmanuelle Mimieux. Atrakcyjną dziewczyną jest zafascynowany niejaki Fredrick Zoller, który przekonuje Goebbelsa, że premiera propagandowego filmu o nazistach powinna się odbyć właśnie w kinie Emmanuelle. Na seans przybędą sami oficjele, łącznie z Adolfem Hitlerem. To dla Shosanny wymarzona okazja, by po latach nareszcie wziąć odwet na hitlerowskich oprawcach.
W plan zemsty wtajemnicza swego przyjaciela Marcela.
Tymczasem agent specjalny, porucznik Archie Hicox, zostaje zwerbowany przez generała Eda Fenecha i Winstona Churchilla do tajnej operacji zaplanowanej przez wywiad brytyjski. Hicox nawiązuje kontakt z agentką, niemiecką aktorką Bridget von Hammersmark i Bękartami. Do ostatecznej konfrontacji ma dojść podczas premiery filmu, w wypełnionym hitlerowskimi oficjelami kinie Shosanny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Quentin Tarantino
   
 • Scenariusz
  Quentin Tarantino
   
 • Zdjęcia
  Robert Richardson
   
 • Scenografia
  David Wasco
   
 • Kostiumy
   
 • Obsada aktorska
  Brad Pitt
  porucznik Aldo Raine
  Mélanie Laurent
  Shosanna Dreyfus
  Christoph Waltz
  pułkownik Hans Landa
  Diane Kruger
  Bridget von Hammersmark
  Daniel Brühl
  Frederick Zoller
  Til Schweiger
  Hugo Stiglitz
  August Diehl
  major Deiter Hellstrom
  Mike Myers
  generał Ed Fenech
  Martin Wuttke
  Adolf Hitler
  Eli Roth
  sierżant Donny Donowitz

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Las Vegas (Las Vegas Film Critics Society Sierra Award)
  w kategorii: najlepsze kostiumy
2017.02.11 07:48:04
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych