Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIĘDZY USTAMI A BRZEGIEM PUCHARU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Premiera:
  1987. 09. 14
 • Gatunek:
  Film kostiumowy, Melodramat
 • Barwny, 3230 m, 112 min

  Lokacje: Sopot, Wrocław (Dworzec Główny), Warszawa, Łódź (pałac Poznańskich, willa Kindermanna przy ul. Wólczańskiej 31/33, Park im. Poniatowskiego, Pałach Scheiblera, park Źródliska), Wodzierady, Racot (pałac Jabłonowskich, stadnina, aleja między stadniną koni a stadionem hippicznym), Sosnowiec (Pałac Dietla przy ul. Stefana Żeromskiego 2).

Berlin, przełom XIX i XX wieku. Młodego hrabiego Wentzla zafascynowała nieznajoma dziewczyna. Zakłada się ze swymi towarzyszami nocnych zabaw o to, który pierwszy ją zdobędzie. Przypadek zrządza, ze Wentzel ratuje dziewczynę napastowaną na ulicy przez pijanego barona Wertheima. Między mężczyznami dochodzi do sprzeczki. Baron wypomina Wentzlowi jego polskie pochodzenie. Urażony tym hrabia wyzywa go na pojedynek. Matka hrabiego była istotnie Polką, lecz chłopak wychowany został przez ojca w duchu pruskim... Mimo nalegań dziewczyna nie zgadza się na spotkanie. Po pewnym czasie udaje się hrabiemu odnaleźć dziewczynę. Nazywa się Jadwiga Chrząstkowska i jest powinowatą jego babki, z którą razem mieszka w majątku Mariampol w Wielkopolsce. Obie patriotycznie nastawione kobiety nie mogą Wentzlowi wybaczyć jego manifestowanego prusactwa. Zdobywa on natomiast przyjaźń brata Jadwigi, Jana. Wentzel szuka zbliżenia z Jadwigą, lecz spotyka się ze zdecydowaną odmową. W Berlinie znajduje pocieszenie u żony swego plenipotenta, która go uczy polskiego. Zaproszony do Mariampola na kulig wyznaje Jadwidze miłość, nie zostaje jednak przyjęty. W czasie wesela Jana ponownie się oświadcza, ale zazdrosny narzeczony Jadwigi wyzywa go na pojedynek i ciężko rani. Hrabią opiekuje się Jadwiga. Jeszcze intrygi dawnej kochanki Wentzla, Aurory, na krótko komplikują sytuację. W końcu hrabia zdobywa się na desperacki krok i przy świadkach prosi Jadwigę o rękę. Tym razem oświadczyny zostają przyjęte.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIĘDZY USTAMI A BRZEGIEM PUCHARU
Powieść
AutorMaria Rodziewiczówna

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1987
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Złoty Talar (nagroda POLKINO)
2024.03.01 02:17:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.