Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ODA AZ IGAZSÁG

 • Tytuł polski: SZLAG TRAFIŁ SPRAWIEDLIWOŚĆ!
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Węgry, Austria
 • Rok produkcji:
  2010
 • Język:
  węgierski
 • Barwny, 100 min

  Lokacje: Węgry, Polska.

W XV wieku Węgry są europejską potęgą, zdolną trzymać w szachu Imperium Osmańskie. Szlachta musi dokonać wyboru nowego króla. Ku zaskoczeniu większości stawia na piętnastoletniego Macieja Korwina. Młodzieniec ma ambicje humanisty i człowieka oświeconego, mimo nacisków doradców odmawia wprowadzenia rządów terroru, wybierając drogę ekonomicznego rozwoju. Jancsó pokazuje trzy etapy życia króla, który stał się legendą, bohaterem narodowym, uosabiającym chwałę złotego okresu w historii Węgier. Akcja toczy się w odległej historii, jednak reżyser daje wyraźnie do zrozumienia, że film dotyczy współczesnych problemów i dylematów politycznych, kwestii władzy i odpowiedzialności. Film ma wydźwięk gorzki i ironiczny, choć pojawiają się w nim elementy farsy. Powracają także znane z wcześniejszych dzieł Jancsó motywy historiozoficzne, wątek cierpienia, samotności, oraz charakterystyczne dla niego estetyka i poetyka długich ujęć.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.24 01:06:51
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency