Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPRAWA PILOTA MARESZA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1955
 • Premiera:
  1956. 04. 07
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Barwny, 2820 m, 97 min

  Zdjęcia plenerowe do filmu rozpoczęły się w połowie maja 1955. Lokacje: Warszawa (Okęcie), Lębork, Szczecin (lotnisko (Szczecin Dąbie) przy ul. Przestrzennej 10).

Uczestnik walk dywizjonów polskich w Wielkiej Brytanii wraca po wojnie na łono ojczyzny i podejmuje pracę w Polskich Liniach Lotniczych "Lot". Kocha się w Mary, żonie dawnego kolegi z RAF-u, obecnie również pilota linii krajowych. Coraz bardziej też ciąży mu znajomość z niejakim Surowcem, który po zakończeniu wojny zajął się rozmaitymi ciemnymi interesami i pokątnym handlem walutą. Nie jest to wszakże jedyny kłopot Maresza. Zarówno jego, jak i innych uczestników bitwy o Anglię martwi fakt, że są stopniowo wypierani przez młodszych pilotów, a także nieustannie podejrzewani o antysocjalistyczne sympatie i kontakty polityczne. Wkrótce w wypadku ginie mąż Mary i Maresz staje przed poważnym dylematem. Ukochana kobieta proponuje mu wspólny wyjazd do Anglii. Jechać, czy zostać? Mimo uczucia, jakie żywi do Mary, pilot nie wie, co robić. Rozwiązanie podpowiada mu przypadek. Podczas urlopu Maresz bierze udział w akcji opylania lasów. Poznaje też młodą lekarkę Krystynę, w której się zakochuje. To przesądza sprawę. Mary musi wracać do Anglii sama. Los podda jednak wkrótce Maresza jeszcze trudniejszemu egzaminowi.
Choć po latach "Sprawa pilota Maresza" momentami razi schematycznością w "czarno - białym" portretowaniu charakterów postaci, w dniach swej premiery była filmem ważnym. Był przecież rok 1956, dopiero co odtrąbiono odwrót od obowiązujących wcześniej kanonów socrealizmu. Na karty książek i ekrany kin mogły wrócić, oczywiście na warunkach cenzury, sprawy, którymi rzeczywiście żyła Polska na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Jedną z nich był tragiczny często los polskich żołnierzy, w czasie wojny walczących na Zachodzie. Wielu z nich po powrocie do kraju zostało uwięzionych. Nieliczni, którzy zdołali tego uniknąć spotkali się z innymi, również dotkliwymi szykanami władz. Film Leonarda Buczkowskiego dotyka właśnie tych bolesnych, nabrzmiałych niesprawiedliwością problemów. Czyni to wszakże w sposób bardzo łagodny, zaledwie szkicowy. Mimo to przesłanie filmu nie podlega dyskusji. Jest nim próba rehabilitacji polskich bohaterów wojennych, którzy walczyli za ojczyznę na różnych frontach świata, a po powrocie do wytęsknionego kraju potraktowano ich jak niebezpiecznych zdrajców. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIEBIESKIE DROGI
Powieść
AutorJanusz Meissner

Nagrody
schowaj

 • 1957
  Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
  w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1956
2023.01.18 01:44:59
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych