Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBYWATEL PISZCZYK

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1989. 01. 16
  • Gatunek:
    Komedia, Film obyczajowy, Film polityczny
  • Barwny, 2904 m, 101 min

    Lokacje: Warszawa (schody ruchome przy Trasie W - Z).

Rok 1960. Jan Piszczyk ogląda w kinie końcowe, więzienne fragmenty filmu "Zezowate szczęście". Opuszcza kino poirytowany, czuje się ośmieszony. Opowiedział kiedyś literatowi swój życiorys. Nie sądził, ze zostanie oszukany... Rok 1952. Piszczyk w więzieniu, skazany na pięć lat pozbawienia wolności. W więzieniu strażnik oskarża go o wypisywanie antyrządowych haseł. W celi poznaje filozofa Tubalnego, autora śmiałych koncepcji zwiastujących rychły zanik w społeczeństwie wszelkich podziałów. Piszczyk ma napisać referat na okolicznościową akademię. Piszczyk skwapliwie korzysta w referacie z sugestii filozofa. Kończy się to dla niego ciężkimi robotami. Rok 1956. Wieść o amnestii Piszczyka nie raduje. Poznaje Renatę, zafascynowaną Piszczykiem - ofiarą błędów i wypaczeń. Zaprasza go do domu, prosi też przyjaciół. Bojowo nastawieni młodzi ludzi chcą poznać motywy poniewierki Janka, ale on woli milczeć. Na wczasach w Sopocie, załatwionych przez rodziców Renaty, Piszczyk poznaje literata Stawińskiego, któremu zwierza się ze swego... zezowatego szczęścia. Gdy wraca do pensjonatu, w pokoju czeka na niego namolna Liliana. Rano znajduje ich w niedwuznacznej sytuacji przybyła z Warszawy Renata. Nie chce go więcej znać... Piszczyk odwiedza rodziców. Dowiaduje się też, że Renata jest z nim w ciąży. Tatuś załatwił jej kawalerkę. Szczęśliwy, że zostanie ojcem, Janek postanawia znaleźć pracę, by utrzymać rodzinę. Rodzi się córka Marlena. Renata z Jankiem idą na wiec protestacyjny młodzieży z powodu zamknięcia tygodnika "Po prostu". Piszczyk śmiało wspiera stanowisko manifestowane przez Renatę. Odważnie rzuca się jej na pomoc i - za szamotanie się z funkcjonariuszem - trafia na komisariat. Powołana na świadka Renata nie broni Piszczyka. Jan uznany za recydywistę, dostaje dwa lata. Po odbyciu kary udaje się wprost do Renaty. Nie wpuszcza go do kawalerki. Rok 1960. Piszczyk pod kinem kończy swoją relację. Podąża ulicą wystrojoną sztandarami. Widząc polską flagę przechyloną ku ziemi, chwyta ją i chce ją wyprostować. Zbliża się patrol MO i Piszczyk słyszy pytanie: - Obywatelu ! Co to ? Flagę narodową zrywacie?...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SMUTNYCH LOSÓW JANA PISZCZYKA CIĄG DALSZY
Powieść
AutorJerzy Stefan Stawiński

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1988
    Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
    za reżyserię
  • 1988
    Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
  • 1989
    San Remo (MFF Autorskich)-nagroda aktorska
  • 1989
    Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową-w dziedzinie filmu fabularnego
    za zdjęcia

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 02:19:06
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.