Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEDENASTE PRZYKAZANIE

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Premiera:
  1988. 09. 07
 • Barwny, 87 min

  Lokacje: Serock (Rynek).

Do małego, kresowego miasteczka przybywa Maria. Pozbawiona środków do życia, młoda kobieta z niemowlęciem na ręku, znajduje zatrudnienie w sklepie. Tymczasem do miasta wraca Markus, wędrowny fotograf, przemierzający kraj wzdłuż i wszerz. Młodzieniec, lekkoduch i wesołek, niegdyś spędzał tu przyjemne chwile. Kiedy poznaje Marię, wzrusza się jej ciężkim losem. Postanawia pomóc dziewczynie bezinteresownie, wbrew obowiązującemu w miasteczku jedenastemu przykazaniu - "nic za darmo". Pragnie nadać jej bezimiennemu dziecku własne imię. Mimo niechęci otoczenia, realizuje swój plan. Nad sprawami związanymi z przygotowaniem chrztu ma czuwać pani Rokefeler, zamożna właścicielka miejscowego domu schadzek, z którego usług często korzysta stacjonujący w pobliżu pułk ułanów. Na ojca chrzestnego Markus wybiera swego dawnego przyjaciela. Jest nim Kołtun, potężnie zbudowany, wysoki mężczyzna, trochę przygłupi, lecz o gołębim sercu (tę rolę zagrał Henryk Nowak, były koszykarz, debiutujący w filmie). Tymczasem sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Maria zakochuje się w Markusie. Czuje się odtrącona i skrzywdzona, kiedy on pozostaje obojętny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
  wyróżnienie w kategorii filmu telewizyjnego
2022.05.21 07:11:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman