Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WILCZYCA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1982
 • Premiera:
  1983. 04. 11
 • Gatunek:
  Horror
 • Barwny, 2804 m, 98 min

  Lokacje: Śmiełów, Brzostków k. Jarocina, Wodzierady (dworek), Wrocław (ogród zoologiczny, Muzeum Narodowe), Niemcy (zamek w Schwerinie).

Wezwany przez brata Mateusza Kacper Wosiński przybywa do swej małej posiadłości Sieniawka. Maryna, jego żona, znajduje się w agonii po nieudanym zabiegu przerwania ciąży; lekarz nie jest w stanie jej pomóc. Kobieta umiera z przekleństwem na ustach - ściskając w ręku zawiniątko z wilczą łapą obiecuje mężowi, że odnajdzie go po śmierci. Ksiądz odmawia pogrzebu. Mateusz twierdzi, że Maryna zadawała się z wilkami i przebija jej trupa osikowym kołkiem, by pozbawić wilkołaka mocy. Po złożeniu trumny do ziemi Kacper wraca do Rosołowic, gdzie jest plenipotentem majątku hrabiego Ludwika. Już pierwszej nocy orientuje się, że jego śladami podąża tajemnicza wilczyca.
Następnego dnia przybywa zaprzyjaźniony z Ludwikiem hrabia Smorawiński. Jego posiadłość, Jarmolińce, została spalona. Namawia Ludwika do natychmiastowego wyjazdu na Węgry w celu uniknięcia represji. Ten wyraża zgodę. Próbuje pożegnać się z żoną, jednak Julia, zakochana z wzajemnością w swej damie do towarzystwa, Hortensji, wyszydza go.
Kacper eskortuje uciekinierów do granicy. W drodze ukazują mu się widma, widzialne także dla służby. Nie ma wątpliwości: Maryna zmieniła się w wilkołaka. Wosiński wraca z podróży chory. Wzywa doktora Goldberga, otrzymuje lekarstwa. W nocy widmo zjawia się ponownie, rano Kacper znajduje zagryzionego ulubionego psa.
Do Rosołowic przybywa oddział huzarów pod wodzą pięknego Otto von Flirstenberga. Okazuje się on dawnym kochankiem Julii z czasów jej świetności na dworze cesarskim. Oddając pożegnalny list hrabiego Ludwika Kacper staje się mimowolnym świadkiem pieszczot Ottona i hrabiny. Jego zdenerwowanie powiększa jeszcze przyjazd Mateusza, który przywozi bratu czynsz i wiadomość, że duch Maryny prześladuje go w Sieniawce. W pobliżu posiadłości Wosińskich stoczono bitwę, cmentarz został zryty pociskami i widocznie osikowy kołek wypadł ze zwłok.
Oglądając konterfekt Maryny Kacper dostrzega nagle uderzające podobieństwo między nią a Julią, które różni tylko kolor włosów i uczesanie. Zaintrygowany, pyta doktora Goldberga o możliwość przeniknięcia ducha zmarłej, w istotę żywą. Doktor pokazuje mu Pismo Święte: taka możliwość istnieje.
Julia przeżywa rozkwit miłości do Ottona. Zazdrosna Hortensja wróży jej rychły upadek. Tymczasem Wosiński czuje obecność wilczycy w domu. Ślady łap prowadzą na strych; za zamkniętymi na kłódkę drzwiami słychać odgłosy obecności zwierzęcia. Kacper strzela, odpowiada mu szyderczy śmiech Maryny.
Następnego dnia, podczas polowania, dopiero ósmym strzałem Wosiński trafia wilczycę. Szukając jej ciała spotyka Julię, której dłoń krwawi. Wieczorem, kiedy hrabina na skórach przy kominku kocha się z Ottonem, Kacper zanosi konterfekt Maryny doktorowi. Wymawiając słowa zaklęcia dr Goldberg przebija obraz szydłem. W tym czasie Julia odczuwa przeszywający ból w piersiach. Kacper uzyskuje pewność, że jego nieżyjąca żona wcieliła się w dziedziczkę Rosołowic.
Hrabina organizuje bal karnawałowy, lecz wszyscy zaproszeni bojkotują go z pobudek patriotycznych. Julia tańczy z Ottonem, następnie udaje się z nim do sypialni. Tymczasem Kacper z pomocą doktora Goldberga odlewa poświęconą kulę i zabija nią piękną damę. Wyskakuje oknem; raniony przez huzarów konno ucieka do Sieniawki.
Po powrocie z Węgier hrabia Ludwik decyduje się na przeniesienie zwłok Julii do grobu rodzinnego. W trumnie leży szkielet wilczycy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2020.03.11 00:26:13
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor