Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PARTYZANCI TRZECH PUSZCZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 28 min

Dokument przedstawia mało znane losy oddziału partyzanckiego, Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego AK i jego dowódcy, majora Adolfa Pilcha, jednego z cichociemnych. Oddział ten, w sile blisko tysiąca żołnierzy, latem 1944 r. ruszył na zachód z Puszczy Nalibockiej na Nowogródczyźnie, sforsował wpław Bug, przeszedł - za wymuszoną zgodą Niemców - przez most na Wiśle w rejonie Nowego Dworu, wziął udział w powstaniu warszawskim, walcząc w Kampinosie. Po upadku powstania, zdziesiątkowany oddział przedarł się w rejon Puszczy Świętokrzyskiej. O swym niezwykłym, kilkusetkilometrowym rajdzie z Nowogródczyzny pod Warszawę opowiadają ostatni żyjący żołnierze Zgrupowania, którzy wspominają także swego wybitnego dowódcę, majora Pilcha - pseudonim "Góra", "Dolina", oskarżanego po wojnie o kolaborację z Niemcami i do końca życia mieszkającego na emigracji w Wielkiej Brytanii. Film przedstawia także skomplikowaną sytuację polityczno - militarną na terenach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej w latach 1943 - 1944, gdzie działały: partyzantka polska, sowiecka, oddziały białoruskiej i polskiej samoobrony, żandarmeria niemiecka, niemieckie wojsko, gdzie zbliżał się front, a ponadto grasowały zwykłe bandy rabunkowe. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:40:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski