Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STAN STRACHU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1989. 08. 25
 • Gatunek:
  Film obyczajowy, Film polityczny
 • Barwny (negatyw: Agfa-Geavart), 3505 m, 121 min

  Lokacje: Warszawa.

Grudzień 1981 roku. Jan Małecki, młody aktor robiący karierę w stołecznym teatrze, ma grać Hamleta w nowej inscenizacji. Wobec sytuacji w kraju i ruchu "Solidarności" zachowuje pewien dystans. W pamięci ma wiele wydarzeń z przeszłości, które pojawiają się w retrospekcjach - rozruchy studenckie w 1968 r., w których brał udział; los swego ojca, partyjnego dygnitarza, wywiezionego ze strajkującego zakładu na taczkach w 1956 r., który potem uczestniczy w przeobrażeniach ery Gierkowskiej, pisze książkę wydaną w drugim obiegu i wreszcie kończy samobójstwem. Jan rezygnuje z roli. Chce wyjechać do Szwecji. Aby przyspieszyć odbiór paszportu, decyduje się na spotkanie ze swym bratem Henrykiem, majorem SB. Nadchodzi 13 grudnia. Koledzy w teatrze są internowani, wiele osób m.in. Witek ukrywa się. Szef pracowni malarskiej, Tomek, prosi Janka, aby poszedł na dworzec i odebrał z depozytu cenną walizkę. Kiedy Janek wraca do teatru, Tomka wyprowadzają właśnie dwaj tajniacy. Janek w Wigilię zostaje aresztowany. Poddany przesłuchaniom nie wyjawia gdzie ukrył walizkę, która jest przedmiotem zainteresowania milicji i tajnych służb. W czasie przewożenia udaje mu się wraz z Bysiem, drobnym opryszkiem, uciec z konwoju i ukryć w mieszkaniu Ewy, której mąż jest również w więzieniu. Między młodymi nawiązuje się romans. Janek spotyka się z kolegami działającymi teraz w ukryciu, chce wstąpić do organizacji. W czasie kolejnego spotkania z Witkiem i Tomkiem wszyscy zostają aresztowani. Rozpoczyna się seria przesłuchań, koledzy są podjudzani przeciwko sobie. Janek spotyka się w areszcie z Ewą, ale nie pozwalają im porozmawiać. Odwiedza go także brat, namawiając do wydania walizki i wyjawiając prawdę o Ewie, która zdradziła, aby ratować męża. Witek podpisuje zeznanie i występuje w telewizji, zachęcając do ujawnienia się. Janek próbuje uciec, ale zostaje złapany, z więzienia zwalniają go dopiero w 1983 roku. W teatrze zaszły zmiany, jest nowy dyrektor. Witek nie wytrzymał napięcia psychicznego i popadł w obłęd. Tomek pracuje, ale jest psychicznie okaleczony, przyznaje się, że to on zdradził. Janek wydobywa walizkę, którą ukrył na zapleczu teatru. Śledzony przez Bysia, zamyka go w podziemiach teatru, a sam niesie walizkę pod adres. który kiedyś dostał od Witka. Nad morzem, przy murze, siedzą Janek i zapłakana Ewa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1991
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego
  za muzykę do filmu
2022.05.21 07:13:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman