Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA PODRÓŻ DO DOMU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 50 min

Bohaterami filmu jest trójka mieszkańców Kobylnicy Wołoskiej, którzy w 1947 r. zostali przesiedleni na Mazury w ramach akcji "Wisła". Szymon Kryk miał wówczas 22 lata, Katarzyna Butrym - 17 lat, Katarzyna Gnida - 10 lat. Troje przesiedleńców - dziś sędziwych już ludzi - wynajmuje domek kempingowy, aby po 63 latach w odwrotnym kierunku pokonać trasę przesiedlenia i odwiedzić rodzinną miejscowość. W Kobylnicy Wołoskiej obecni mieszkańcy Mazur opowiadają, jak przebiegała akcja "Wisła", mówią o swoim przedwojennym życiu, o przodkach. Spotykają się też z obecnym biskupem greckokatolickim, który urodził się w Kobylnicy Wołoskiej i został wywieziony na ziemie zachodnie w wieku 2 lat. Cała czwórka udaje się na mszę do miejscowej cerkwi, która obecnie jest także kościołem. W filmie występują inni deportowani w ramach akcji "Wisła" (mieszkańcy Węgorzewa i okolic), którzy zastanawiają się, czy Ukraińcy w Polsce, jako mniejszość, mają szansę na przetrwanie i czy akcja "Wisła" powiodła się, jeśli założyć, że jej zasadniczym celem była polonizacja ludzi objętych w 1947 r. akcją przesiedleńczą. Mówi o tym także Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk i historyk Michał Kozak z Przemyśla. W filmie występują sołtys Kobylnicy Wołoskiej i jeden z mieszkańców wsi - Ukrainiec, który w 1947 r. przez przypadek uniknął deportacji. Z kolei Marusia Chomyn z Pozezdrza reprezentuje w filmie drugie pokolenie Ukraińców urodzonych po akcji Wisła, a Oksana Żytka z Warszawy - trzecie pokolenie. Film kończy się konkluzją: w 1947 r. w ramach akcji Wisła przesiedlono 147 tys. Ukraińców, a w przeprowadzonym w roku 2002 r. spisie powszechnym do pochodzenia ukraińskiego przyznało się 27 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Zdjęcia do filmu kręcono w lipcu 2010 r. w Kobylnicy Wołoskiej, Cieszanowie, Starym i Nowym Lublińcu, Wielkich Oczach, Kniaziach, Młynach, Narolu, Węgorzewie, Giżycku, Kruklankach, Okowiźnie i Pozezdrzu. Psalmy Dawida śpiewa dyrygent chóru męskiego "Żurawie", Jarosław Wujcik. Premiera filmu odbyła się 21 września 2010 r. w Kijowie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:41:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski