Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ONIRICA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2013
 • Premiera:
  2015. 04. 17
 • Barwny, 98 min

  Lokacje: Katowice (Aleja Korfantego, ul. Mikołowska, Muzeum Śląskie), Sosnowiec (katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej 1).

  W filmie wykorzystano "Skrzydła anioła" Józefa Szajny.

Adam pracuje w supermarkecie, ale wybiera każdą okazję, żeby zasnąć gdzieś w kącie magazynu, na stercie odzieży. Niedawno cudem przeżył wypadek samochodowy, w którym zginęli jego najbliżsi - przyjaciel Kamil i ukochana Basia. Spanie staje się zatem dla Adama lekarstwem na wewnętrzne rozbicie po tragedii; nic jednak nie jest w stanie złagodzić jego bólu. Próbuje znaleźć ukojenie w kościele, ale na spowiedzi wyznaje, iż opuściła go wiara. Wraca zatem do snów tak często jak tylko się da, bo w nich dopiero może rozmawiać z bliskimi.
Jedyną żywą osobą, z którą kontaktuje się Adam jest jego ciotka, Xenia, mól książkowy i tłumaczka z języka perskiego. Podczas wizyty u ciotki wychodzi na jaw prawda o Adamie - zrezygnował ze swojej kariery akademickiej po wypadku, z którego cudem uratował się niemal tracąc wzrok. Na Uniwersytecie był dobrze zapowiadającym się profesorem literatury symbolicznej XIX wieku, ale jego największą obsesją była analiza Boskiej Komedii. I teraz, nie mogąc znaleźć sobie miejsca, Adam wraca do gęstych wizji Dantego.
Wraz z bohaterem widz zanurza się w bogaty świat wizji, fantomów i snów - w romantyczny świat kochanków rozdzielonych śmiercią, bowiem dopiero w snach Adam może połączyć się ze swoją ukochaną niczym Dante z Beatrycze. Twory niezwykłej wyobraźni Dantego oraz fantomy poematu nakładają się na rzeczywistość szczególnie mocno, gdy kraj dosięgają kolejne nieszczęścia. Rok 2010 to dla Polski rok biblijny, w którym seria klęsk żywiołowych blednie w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego z najważniejszymi osobami w państwie na pokładzie. I w niespotykanym ciągu plag i dopustów nawet uroczystości pogrzebowe utrudnia wybuch wulkanu na Islandii.
Przemoc rzeczywistości otaczającej bohatera zmusza go do walki o przetrwanie. Gdy zamyka się w samotności, nawiedza go kusicielka z quizu telewizyjnego, ale Adam nie ulega pokusom. Ciotka Xenia opowiada mu o polanie Heideggera, na którą, z ciemnego lasu nieistnienia i śmierci, wychodzą do życia kolejne osoby. Mówi mu, że ma silnego Anioła Stróża, lecz Adam nie może przeboleć straty swoich bliskich. W finale, uciekając pociągiem z miasta, Adam trafia na polanę żywych, by zaraz, niczym Orfeusz do Eurydyki, zejść do podziemi, by połączyć się ze swoją ukochaną.

Zwiastuny (3)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

ONIRICA w internecie

2024.03.01 02:04:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.