Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIECIŃSTWO MIERZONE W RENTGENACH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 29 min

W 1986 roku na teren Białorusi spadło około 70 procent radioaktywnego pyłu znad Czarnobyla. Skażeniu uległo wówczas 22 procent jej obszaru. Skutki katastrofy, wszechstronnie pokazane w filmie, są przerażające. Możliwości ich usunięcia lub choćby tylko złagodzenia - ograniczone. Białoruś bowiem nie ma pieniędzy i, w odróżnieniu od Ukrainy, nie może raczej liczyć na pomoc zagraniczną. O sytuacji w najbardziej skażonych substancjami promieniotwórczymi rejonach tego kraju mówią przed kamerą lekarze, urzędnicy, nauczyciele, rodzice. Najbardziej ucierpiały dzieci. W dziesięć lat po wybuchu widać to wyraźnie. W jednej ze szkół w obwodzie homelskim tylko 4 - 5 dzieci jest zdrowych. Prawie żadne nie uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego: mają zwolnienia lekarskie. W świecie rak tarczycy dotyka jedno dziecko na milion, w tym obwodzie - 120 dzieci. Tu obraz kliniczny choroby jest inny. Można to nazwać jej odmianą galopującą. Nowotwór zajmuje cały gruczoł, szybko występują jego przerzuty do węzłów chłonnych. Dzieci zresztą dotknięte są też innymi chorobami, są słabe, nieodporne. Po wybuchu nastąpił również gwałtowny wzrost urodzeń dzieci z wadami - zdeformowanych i upośledzonych psychicznie. W ostatnich latach wprawdzie liczba takich przypadków utrzymuje się na tym samym poziomie, lecz dzieje się tak z dwóch wstrząsających powodów. Po pierwsze - po stwierdzeniu uszkodzenia płodu przerywa się 200 - 500 ciąż rocznie. Po drugie - ludzie boją się płodzić dzieci. Dlatego we wspomnianej szkole kiedyś było 700 uczniów, teraz ledwie 220. Po katastrofie mieszkańców Ukrainy i Białorusi nikt nie zawiadomił o zagrożeniu. Dzieciaki bawiły się na ulicach. 1 maja tłumy manifestowały w tradycyjnych pochodach. Ale zaalarmowanie ludzi mieszkających na obszarach dotkniętych największym skażeniem, niczego by w ich doli nie zmieniło. Żyją na tych terenach do dziś. Przesiedla się ich bardzo powoli. Nie bardzo też chcą się ruszyć ze swych domów. W pełni świadomie więc oni i ich dzieci jedzą skażoną żywność, bo nie stać ich na kupno zdrowego jedzenia. Doskonale wiedzą, że radioaktywne pierwiastki skumulowały się zwłaszcza w żurawinach, jagodach i grzybach, chodzą jednak do lasu i zbierają runo, dla siebie i na sprzedaż - dla zarobku. Mówią, że lepiej umierać od promieniowania niż z głodu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 06:23:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl