Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ALCHEMIK SENDIVIUS

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1991. 04. 08
 • Gatunek:
  Film kostiumowy
 • Barwny, 4 odcinki x 44 min

Jacek Koprowicz jest jednym z nielicznych polskich reżyserów, którzy tematami swoich filmów od lat czynią zjawiska paranormalne, tajemnice życia pozagrobowego i sprawy niewytłumaczalne z naukowego punktu widzenia. W takich utworach, jak debiutanckie "Przeznaczenie" (1983), "Alchemik" (1988) czy najwyżej cenione przez krytykę "Medium" (1985) Koprowicz chętnie ukazuje wzajemne relacje między tym, co "niesamowite" a rzeczywistością, zwłaszcza zaś światem polityki. Szczególnie widoczne stało się to w "Łowcy jasnowidzów" - sztuce, wystawionej przed trzema laty na scenie Teatru TV. W interesujący sposób udało się wówczas reżyserowi powiązać motyw jasnowidzów, będących na usługach hitlerowskich Niemiec, z mordem na polskich żołnierzach w Katyniu. Serial "Alchemik Sendivius" powstał równolegle z filmem pod bliźniaczo podobnym tytułem ("Alchemik"). Akcja cyklu toczy się w XVI wieku, kiedy żył najsłynniejszy polski alchemik Michał Sędziwój, czyli Sendigovius Polonus, niewątpliwie prototyp głównego bohatera. Były to czasy gorących sporów religijnych i filozoficznych, rozchwianych wartości i walk o władzę. W tych ostatnich imano się różnorakich sposobów, byle tylko osiągnąć zwycięstwo. Sięgano także po pomoc alchemików, czyli badaczy, poszukujących kamienia filozoficznego i recepty na przemianę pospolitych metali w złoto.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1988
  Film fabularny / Jacek Koprowicz

1

 • Odcinek serialu
 • 44 min

Filmowy Sendivius to właśnie mędrzec, wplątany w polityczne rozgrywki możnych tego świata. Książę litewski Kiejstut uwięził jego żonę i dziecko. Ceną ich wolności ma być tajemnica uzyskiwania kamienia filozoficznego, którą jakoby posiadł niejaki Seton. Niestety, siedzi on w lochach księcia pruskiego Fryderyka. Sendivius podąża więc na dwór Fryderyka pod pozorem prezentacji swych umiejętności. W czasie pokazu z alchemicznego tygla wydobywa się żrący dym, który wywołuje panikę wśród widzów. Sendivius dostaje się do lochów, gdzie przebywa Seton. Jego cela sąsiaduje z celą ciężarnej księżniczki Amelii. Ojcem jej dziecka ma być potwór, również więziony przez księcia. Tymczasem żrący dym opada, odsłaniając zawartość tygla, którą jest czyste złoto.

2

 • Odcinek serialu
 • 45 min

Poród Amelii kończy się dramatycznie i makabrycznie zarazem. Płód rozrywa brzuch księżniczki i unosi się w powietrze. Kiedy nadworny alchemik von Lotz przecina pępowinę, "noworodek" umiera. Drzwi w podziemiach, za którymi uwięziony jest potwór, rozpalają się do czerwoności. Lotz traci posadę. Jego miejsce zajmuje Sendivius. Seton, teraz już wolny, wyjeżdża z zamku. Śledzi go von Rumpf - sługa księcia. W trakcie prezentacji lotniarskich umiejętności Sendiviusa, von Lotz odkrywa, że jego następca wcale nie zna tajemnicy produkcji złota, a jego pierwszy pokaz był zręcznym oszustwem.

3

 • Odcinek serialu
 • 44 min

Przebrany za kupca Conaro, z jego listem żelaznym od papieża, Sendivius przybywa do Stralsundu i odnajduje Teresę. Zatrzymuje się w jej domu. W nocy znajduje sekretne przejście do pracowni alchemicznej Setona. Nie trafia tam jednak na jakikolwiek ślad transmutacji. Udaje się więc do komnaty Teresy. Zastaje ją spowitą w dymy kadzideł. Między alchemikiem i żoną Setona dochodzi do zbliżenia, podczas którego Sendivius próbuje dowiedzieć się czegoś na temat transmutacji. Teresa odsyła go jednak do mistrza Melchiora, przywódcy sekty satanistów. Ten przyrzeka Sendiviusowi pomoc diabła w zamian za wzięciem udziału w Czarnej Mszy. Alchemik ma w jej trakcie zabić niemowlę, by spowodować przyjście Szatana.

4

 • Odcinek serialu
 • 44 min

Na moment przed dokonaniem rytualnego mordu przez Sendiviusa Czarną Mszę przerywa wtargnięcie Inkwizycji. Wywiązuje się walka, podczas której alchemik wpada do katakumb. Wydostaje się z lochów dopiero po kilku dniach, dzięki pomocy nieznajomego człowieka. Zmęczony i posiwiały wraca do zamku księcia Kiejstuta. Wkrótce dowiaduje się, że jego żona i syn zmarli w męczarniach, wywołanych przez wściekliznę. Zdruzgotany Sendivius błaga Boga o przebaczenie za swoje grzechy i wstępuje do klasztoru.

2022.05.21 07:13:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego